Dëshmia shpërthyese e Princit Harry: A e dini se çfarë gjeta në makinën e ish-të dashurës sime!?

Princi Harry pas gjyqit të sotëm / 7 qershor / Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Princi Harry, anëtari i parë i shquar i familjes mbretërore britanike që dëshmoi në gjykatë në më shumë se 130 vjet, u dëgjua sot si dëshmitar në Gjykatën e Lartë në Londër për të dytën ditë radhazi. Harry pretendon se tabloidët përdorën metoda të paligjshme për të marrë informacion rreth tij që nga fëmijëria.

Princi u mor në pyetje për gati pesë orë dje nga Andrew Green, një avokat i botuesit Mirror Group, i cili boton gazetat Daily Mirror, Sunday Mirror dhe Sunday People. Harry dhe rreth njëqind njerëz të tjerë po padisin shtëpinë e medias, duke pretenduar se ka mbledhur informacione të paligjshme për ta ose për të dashurit e tyre midis 1991 dhe 2011.

Në vazhdim të seancës dëgjimore, avokati Green tha se nuk kishte prova në telefon që të tregonte se Harry ishte viktimë e hakerëve, duke e krahasuar atë me hetimin e vitit 2005 që çoi në dënimin e ish-redaktorit të çështjeve mbretërore në gazetën News of the World tashmë të zhdukur. - Rupert Murdoch.

“Nëse një gjykatë nuk zbulon kurrë se jeni hakuar nga një gazetar i Mirror Group, a do të ndiheni të lehtësuar apo të zhgënjyer?” pyeti Green.

Foto: EPA-EFE / NEIL HALL

Harry u përgjigj se ai besonte se hakerimi ishte i përhapur në një "nivel industrial" në të paktën tre gazeta dhe se ai nuk kishte "asnjë dyshim" për këtë.

"Nëse do të merrej një vendim kundër meje, duke pasur parasysh që "Mirror Group" pranoi hakerimin, po, kjo do të ishte e padrejtë," u përgjigj princi.

Në përgjigje të sugjerimit të Green që Harry do të donte të ishte viktimë, princi u përgjigj se "askush nuk e dëshiron këtë". Në fillim të procesit, Mirror Group kërkoi falje dhe pranoi se Sunday People kishte kërkuar në mënyrë të paligjshme informacione për Harry-n, duke theksuar se ai duhet të kompensohej për këtë.

Botuesi më parë pranoi se mediat e tij morën pjesë në hakerimin e telefonave dhe zgjidhën më shumë se 600 raste, duke paguar 120 milionë dollarë dëmshpërblim. Por Mirror Group ka hedhur poshtë të gjitha pretendimet e tjera të Princit Harry, duke thënë se nuk ka prova për t'i mbështetur ato. Green pretendon se informacionet personale për Harry-t erdhën nga stafi i Buckingham Palace.

Foto: EPA-EFE / NEIL HALL

Princi Harry tha gjithashtu se në një rast ai gjeti një pajisje gjurmuese në makinën e ish-të dashurës së tij Chelsea Davy, raportoi BBC.

Në atë kohë mediat shkruanin shumë për statusin e lidhjes së tyre dhe përpiqeshin të kuptonin nëse romancës po i vinte fundi. Kujtojmë se marrëdhënia e tyre e dashurisë ka zgjatur në mënyrë alternative mes viteve 2004 dhe 2010. Ajo pretendon se ishte vendosur në makinën e saj nga hetuesi privat Mike Baer, të cilin Harry e ka akuzuar tashmë në raste të tjera.

Harry pretendoi se shoku i tij Mark Dyer, gjeti edhe një pajisje gjurmuese në makinën e tij. Kur u pyet nëse pretendimet e tij për veprimtari të paligjshme ishin "në fushën e spekulimeve të plota", ai u përgjigj:

"Une nuk e di. Dhe është edhe më e frikshme që u përdor si titull në shtyp kundër meje, mendoj këtë mëngjes. Gjatë gjithë jetës sime, shtypi më mashtroi, mbuloi parregullsitë. “Unë jam ulur këtu në gjykatë, duke e ditur që mbrojtja ka prova përpara”, tha princi.

Princi Harry dhe Chelsy Davy / Foto: EPA/IAN JONES

Gjyqtari Timothy Fancourt i bëri një pyetje shumë të rëndësishme Princit Harry përpara se të mbaronte dëshmia. Ai i kujtoi atij një deklaratë që ishte harruar disi në dy ditët e fundit, në lidhje me përvojën e pretenduar të princit me hakerimin.

Harry-t kujtoi se postat zanore të palexuara në telefonin e tij nuk shfaqeshin si të reja dhe as nuk mori një njoftim se kishte një email të ri.

"A ju kujtohet kur filluat ta vini re këtë?" pyeti gjyqtari.

“Që në momentin që mora celularin. Nuk u ndal kurrë, - u përgjigj princi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës