Shpërthime pranë Kievit për të dytën natë radhazi

Disa shpërthime u dëgjuan herët në mëngjes në Kiev, njoftoi kryebashkiaku Vitaly Klitschko, në ditën e dytë të sulmeve ajrore ruse në qytet.

“Raketa u rrëzua pranë Kievit. Mbrojtja ajrore po funksionon”, ka shkruar Klitschko në Telegram.

Kjo është nata e dytë radhazi që Rusia sulmon kryeqytetin e Ukrainës. Gjatë natës të së dielës, në Ditën e Qytetit të Kievit, Ukraina rrëzoi 58 nga 59 dronët e prodhuar nga Irani të lëshuar, njoftoi ushtria ukrainase, duke e quajtur atë një nga sulmet më të mëdha deri më tani. Ky ishte gjithashtu sulmi i parë vdekjeprurës në maj - një burrë 41-vjeçar u vra dhe të paktën dy persona u plagosën.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës