Pikëpamjet e ekspertëve: Rusët e kanë humbur rastin, së shpejti do të humbasin Donbasin

ukraina donbas trupat ruse separatistët
Separatistët pro-rusë në Donbas / EPA / MARKIIAN LYSEIKO

Sulmi rus në Donbas është qetësuar dhe beteja për rajonin mund të përfundojë brenda dy deri në katër javë. Këtë, ndër të tjera, pohon eksperti ushtarak Dr. Mike Martin në analizën e saj të zhvillimeve në Ukrainë për media britanike.

“Në parim, rusët do të mbeten pa trupa dhe ukrainasit do të kundërsulmohen”, tha Martin, një profesor i studimeve ushtarake në King's College në Londër.

Ai shpjegon se rusët luajtën me shansin e tyre të vetëm për të pushtuar rajonin.

“Ata i tërhoqën të gjitha ato njësi të shkatërruara nga Kievi dhe më pas u përpoqën të rigrupohen për të luftuar në lindje, por kjo është e pamundur. "Kjo për shkak se ushtria ishte 'plagosur' dhe Moska nuk arriti t'i rindërtojë ato dhe të kryejë manovrën e guximshme vendimtare në rajon," tha ai.

Eksperti ushtarak shpjegon se ka pasur një ndryshim të madh strategjik në luftë që kur Britania njoftoi synimin e saj për të dëbuar forcat ruse nga Ukraina, përfshirë Krimenë.

Ai thotë se Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss gaboi kur tha se do të duheshin dhjetë vjet që forcat ruse të largoheshin nga Ukraina.

“Forcat ruse do të dështojnë përpara kësaj dhe ne mund të shohim një grusht shteti”, tha Martin.

Me Shtetet e Bashkuara që njoftuan 33 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, ky është një sinjal jashtëzakonisht i qartë i qëllimit, shtoi eksperti ushtarak. Sipas tij, kjo do të thotë gjithashtu se NATO dhe Shtetet e Bashkuara kanë supozuar se Vladimir Putin ka nxjerrë bllof kur kërcënoi se do të përdorte armë bërthamore nëse NATO vazhdon të ndihmojë Ukrainën, përmbledh Mike Martin.

Ndërkohë nga ana tjetër ai së fundmi ka dalë me pretendime të kundërta guvernatori rus i rajonit, Kiril Stremousov, i cili për mediat perëndimore tha se ndërsa ishte në Kherson nuk do të kthehet në Ukrainë dhe Donbass është tashmë rus disa vite.

"Kthimi i rajonit të Khersonit në Ukrainën naziste nuk mund të diskutohet," tha Stremousov.

Video e ditës