Studimi i ri zbulon: Fëmijët përdorin "makijazh toksik për bebe"

Foto: Profimedia

Shumë fëmijë në Shtetet e Bashkuara po përdorin kozmetikë potencialisht toksike të destinuara për fëmijët, konfirmon një studim i ri New York Post. Përdorimi i n. "Makeup për fëmijë" dhe bojërat e fytyrës dhe trupit nuk duket të jenë aq të padëmshme sa tregohen kompanitë e mëdha të marketingut.

Studiuesit nga Shkolla e Shëndetit Publik Mailman të Universitetit të Kolumbisë dhe organizata jofitimprurëse Earthjustice paralajmërojnë se këto produkte nuk janë të sigurta për t'u përdorur dhe mund të përmbajnë kimikate toksike si metalet e rënda, të cilat mund të kenë efekte anësore serioze dhe të jenë shumë të dëmshme për shëndetin e fëmijëve.

Ekipi i studiuesve analizoi rezultatet e më shumë se 200 të anketuarve, prej të cilëve edhe 79 për qind e prindërve konfirmuan se fëmijët e tyre deri në 12 vjeç përdorin të ashtuquajturin "makijazh për fëmijë". Këto janë produkte të dizajnuara dhe të destinuara për lojë, dhe përfshijnë shkëlqim buzësh, bojë për fytyrën dhe shkëlqim, madje edhe rimel.

Një studim i publikuar në Revistën Ndërkombëtare të Kërkimeve Mjedisore dhe Shëndetit Publik sugjeron këtë 54 për qind e fëmijëve i përdorin këto produkte një herë në muaj, ndërsa 12 për qind i përdorin ato çdo ditë.

Studimi vjen pasi shteti i Nju Jorkut shtrëngoi ligjet për përbërësit e përdorur në produktet kozmetike. Duke filluar nga 1 qershori, shteti do të ndalojë shitjen e produkteve kozmetike që përmbajnë merkuri, një neurotoksinë e njohur, që gjendet shpesh në agjentët ndriçues të lëkurës.

Mërkuri, në veçanti, është lidhur me një sërë sëmundjesh serioze, duke përfshirë disa lloje kanceri, probleme me frymëmarrjen dhe veshkat, humbjen e disa shqisave dhe madje edhe vdekjen.

“Fëmijët janë veçanërisht të ndjeshëm dhe të ndjeshëm ndaj këtyre rreziqeve për shëndetin e tyre, këta janë përbërës kimikë që gjenden shpesh në make-up dhe bojë trupi”., tha Dr. Julie Herbsman, një profesore në Universitetin e Kolumbias dhe një nga autorët e studimit. Ajo e shpjegoi atë struktura e trupit të fëmijëve, rritja dhe zhvillimi i tyre i përshpejtuar i indeve dhe organeve, si dhe sistemi i tyre imunitar i pazhvilluar i vënë ata në rrezik të jashtëzakonshëm të dëmtimit të shkaktuar nga toksinat e rrezikshme.

“Është alarmante që industria lejohet të shesë kozmetikë dhe produkte kozmetike të destinuara për fëmijë, të cilat përmbajnë kimikate jashtëzakonisht toksike”, tha Lakendra Barajas, avokate e “Earth Justice”, duke shtuar se studimi i përgatitur nga ekspertët mund të sigurojë dokumentet përkatëse në lidhje me përdorimin e këtyre produkteve tek fëmijët. “Shpresoj që agjencitë federale të ndërmarrin hapa konkretë për të mbrojtur fëmijët nga ekspozimi ndaj këtyre kimikateve të dëmshme”, shtoi Lakendra, duke shprehur keqardhje sinqerisht që shumë pak po bëhet aktualisht për të trajtuar këtë problem, i cili prek banorët tanë më të rinj.

Ndërkohë, tregu global i kozmetikës për fëmijë ka potencialin për të arritur një vlerë prej 1795,15 milionë USD deri në vitin 2026.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës