Ekspertët këshillojnë pse femrat nuk duhet të falsifikojnë orgazmën

Foto: Pexels/ Valeria Boltneva

Fatkeqësisht, shumë gra ndihen nën presion për të falsifikuar një orgazmë për të kënaqur partnerin e tyre. Por gënjeshtra për kënaqësinë e tyre më shumë bën dëm sesa mirë mes çarçafëve, shkruan ai Daily Star.

Eksperti i seksit Dr. Kanwal Bawa flet për falsifikimin e orgazmës në podkastin e tij dhe u bën thirrje të gjitha femrave që të mos e bëjnë atë, pasi pothuajse me siguri do të ketë një ndikim negativ mbi to, marrëdhënien dhe partnerin.

“Kjo ndikon negativisht në të dy partnerët. Burri mendon se po bën gjithçka që duhet, dhe gruaja është e pakënaqur sepse nuk po merr kënaqësinë që meriton. Kjo shpesh çon në ndarjen e partnerëve ose minon besimin dhe intimitetin në marrëdhënie. "Unë guxoj të them që një burrë do të preferonte të dinte se çfarë po bën gabim sesa një grua që vepron gjatë gjithë kohës," tha ajo.

Ajo tha gjithashtu se një sondazh i kohëve të fundit me mbi 2.000 gra zbuloi se vetëm 52 për qind e tyre thanë se rregullisht arrinin kulmin gjatë seksit, dhe një studim tjetër zbuloi një ndryshim të madh midis burrave dhe grave, pasi vetëm 64 për qind e grave thanë se përjetuan orgazmë, krahasuar me rreth 91 për qind e meshkujve.

Bava shtoi se ky është një tregues i qartë i pabarazisë në përjetimin e orgazmës mes gjinive dhe për këtë këshillon që partnerët të jenë gjithmonë të sinqertë kur bëhet fjalë për marrëdhëniet intime.

“Duhet të jetë e rëndësishme që gratë të jenë të sinqerta për dëshirat dhe nevojat e tyre në seks. Ata duhet të punojnë me partnerin e tyre për të gjetur se çfarë funksionon më mirë për të dy. Pra, në vend që të falsifikoni orgazma, flisni hapur për nevojat tuaja dhe me siguri do të keni një përvojë seksuale më të kënaqshme”, tha Dr. Bawa.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës