Ekspertët këshillojnë: Çfarë duhet të bëni nëse qeni juaj vuan nga ankthi

një qen nën një batanije
Foto: Pexels/ Ivan Babydov

Qentë, si njerëzit, përjetojnë një gamë të gjerë emocionesh, dhe kjo përfshin ankthin. Kjo gjendje ankthi tek qentë mund të ndikojë në aftësinë e tyre për të mësuar si dhe në reagimet e tyre ndaj ngjarjeve të reja.

Manifestimet e zakonshme të ankthit te qentë përfshijnë sjellje destruktive në shtëpi dhe agresion ndaj të huajve.

Për të ndihmuar një qen të shqetësuar, është thelbësore të njihni shkaktarët e frikës, qoftë frika nga qentë e tjerë, frika nga ndarja ose stresi gjatë stuhive.

Ekspertët nga American Kennel Club kanë identifikuar 10 strategji për zbutjen e ankthit tek qentë. Më poshtë mund të lexoni këshillat e tyre.

Identifikoni shkakun

Është e rëndësishme të njihet origjina e ankthit të qenit. Mund të rrjedhë nga frika të ndryshme, mungesa e socializimit apo edhe rënia njohëse te qentë e moshuar. Është e rëndësishme të vëzhgoni sjelljen e qenit dhe të konsultoheni me një veteriner.

Njihni shenjat e hershme të ankthit

Ndërhyrja e hershme është thelbësore. Njihuni me shenjat fillestare të ankthit tek qentë, të tilla si lëpirja e buzëve ose tërheqja e veshëve prapa. Nëse reagoni shpejt ndaj këtyre shenjave, mund të parandaloni një përshkallëzim.

 Ndërtoni vetëbesim

Puna për besimin e qenit tuaj mund ta ndihmojë atë të përballet me situata të frikshme. Vendosni një rutinë të qëndrueshme të ushqyerjes dhe ecjes, mësoni qenin tuaj t'u bindet urdhrave për të marrë një shpërblim dhe merrni parasysh përfshirjen në sportet e qenve.

Mësoni qenin tuaj të relaksohet

Mësoni qenin tuaj të pushojë me urdhrin tuaj. Stërviteni atë në një mjedis të qetë fillimisht, pastaj futni gradualisht shpërqendrimet.

Siguroni një hapësirë ​​të sigurt

Siguroni një hapësirë ​​të sigurt dhe të qetë për kafshën tuaj që do t'i kujtojë atij situata pozitive, të tilla si loja ose gjumi. Ju mund të përdorni një batanije komode ose krevat portativ për ta mbajtur qenin rehat kudo që ai udhëton, qoftë për të vizituar një mik apo veterinerin.

Mësoni qenin tuaj të argëtohet edhe kur është vetëm

Për të reduktuar ankthin e ndarjes, sigurohuni që qeni juaj të argëtohet kur të jeni larguar. Disa pëlqejnë lodrat për të përtypur, ndërsa të tjerëve puzzles për qen. Gjithashtu, disa qen qetësojnë veten duke dëgjuar televizor ose radio, në mënyrë që të mos ndihen sikur janë vetëm.

Luaj lojëra relaksuese me qenin tuaj

Angazhoni qenin tuaj në lojëra relaksuese që kërkojnë stimulim mendor dhe jo ushtrim fizik. Ju mund të fshehni ëmbëlsira pas mobiljeve që qeni juaj t'i gjejë.

Ulni ndjeshmërinë ndaj shkaktarëve të ankthit

Gradualisht ekspozoni qenin tuaj ndaj shkaktarëve të tij të ankthit dhe lidhini ato me situata pozitive, të tilla si trajtimet ose lavdërimet. Ky është një hap shumë i vështirë, prandaj është e rëndësishme të konsultoheni me një trajner profesionist qensh.

Shmangni gjobat

Ndëshkimi i një qeni mund ta përkeqësojë ankthin e tij. Mos e ndëshkoni kur ndihet i shqetësuar pasi kjo mund të çojë në rritje të frikës dhe mosbesimit.

Shmangni konfrontimet e dhunshme

Asnjëherë mos e detyroni qenin tuaj të përballet drejtpërdrejt me frikën e tij, pasi kjo mund të rrisë ankthin e tij. Në vend të kësaj, futeni gradualisht, duke ndjekur këshillën e një trajneri profesionist.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës