Ekspertët këshillojnë: Dy gjëra të rëndësishme në një marrëdhënie dashurie mund të parandalojnë një ndarje

Foto: Pexels / Andrea Piacquadio

Dashuria i bashkon njerëzit në një mënyrë misterioze. Ndonjëherë je aq ndryshe sa nuk e kupton – thjesht “klikon”. Të kundërtat janë shpesh plotësuesit më të mirë, pavarësisht sa të ndryshëm janë dy njerëz.

Sidoqoftë, nëse dinamika juaj ka kuptim në fillim të marrëdhënies suaj, gjithçka mund të ndryshojë më vonë. Personaliteti i partnerit tuaj mund të mos përputhet me nevojat tuaja aktuale, gjë që mund të shkatërrojë plotësisht marrëdhënien tuaj. Megjithatë, dy gjëra të rëndësishme mund të parandalojnë një divorc ose ndarje.

Terapistja Melanie Gorman, autorja Kathleen Miller, analisti i sjelljes Stephen Sisler dhe antropologia biologjike Dr. Helen Fisher zbuluan rreth "Yortango" cilat dy gjëra mund të parandalojnë fundin e një lidhjeje dashurie.

"Dije kush je" – Njihuni me veten dhe kuptoni se çfarë lloj personaliteti keni. Më vonë, ndajeni këtë me partnerin tuaj në mënyrë që të kuptoni nevojat e njëri-tjetrit dhe të punoni së bashku për t'i përmbushur ato nevoja.

"Respektoni dallimet tuaja" – Kuptoni që partneri juaj nuk është si ju në shumë mënyra. Mos e detyroni të jetojë jetën në të njëjtën mënyrë si ju. Respektoni që partneri juaj është i ndryshëm dhe shijoni jetën së bashku me këto dallime.

“E dini, problemi është se ne nuk i shohim njerëzit ashtu siç janë. Ne i shohim ashtu siç jemi. .. respektoni ndryshimin dhe kuptoni se diçka që ata po bëjnë nuk është sepse ata po përpiqen t'ju mërzitin, " vuri në dukje Stephen Sisler.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës