Ekspertët e lidershipit: Paketa përfundimtare do të “paketohet” nga komuniteti ndërkombëtar

Kushtetuta e RS të Maqedonisë / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Kërkesat e opozitës janë pro forma e paketës që do të hartojë bashkësia ndërkombëtare për zgjidhjen e kësaj mosmarrëveshjeje. Kjo paketë do t'i zbehë kërkesat e Mickoskit për vlefshmëri të vonuar, ashtu siç u kanë shkruar presidenti dhe kryeministri i vendit pas "rishikimit" të "propozimit francez", sipas politologut Ivo Rangelovic.

Qëndrimet partiake janë zhvendosur dhe ka mundësi që deri në fund të nëntorit të kalohet afati i amendamenteve kushtetuese që Maqedonia të vazhdojë rrugën e integrimeve evropiane, është vlerësimi i analistëve politikë pas takimit të kryetarëve të LSDM-së. dhe VMRO-DPMNE Dimitar Kovacevski dhe Hristijan Mickoski. Pasi dy liderët kanë ofruar propozime konkrete, pritet që të vijojnë bisedimet se si të arrihet një kompromis, por edhe paketa përfundimtare e marrëveshjes të hartohet nga bashkësia ndërkombëtare. Kovaçevski menjëherë pas takimit vlerësoi se ka ndryshim në qëndrimin e VMRO-DPMNE-së, përkatësisht se opozita nuk është kundër ndryshimeve kushtetuese. Ndryshe nga konstatimi i Kovaçevskit, VMRO-DPMNE pret përgjigje nga kryeministri nëse propozimet e tyre janë të pranueshme, duke përfshirë edhe zbatimin e vonuar të amendamenteve kushtetuese dhe garancitë për identitetin dhe gjuhën maqedonase.

Rangjelovic: Nuk e di se çfarë do të kërkonte opozita ekzistuese në zgjedhjet e ardhshme

Politologu Ivo Rangjeloviq vlerëson se pas takimit të lidershipit, viktima më e madhe është shoqëria maqedonase.

“Publiku prej kohësh është subjekt i manipulimeve për amendamentet kushtetuese, pa u thënë se ato janë punë e kryer, qoftë në këtë mandat të një qeverie apo në tjetrën. Kërkesat e opozitës janë pro forma e paketës që do të hartojë bashkësia ndërkombëtare për zgjidhjen e kësaj mosmarrëveshjeje. Domethënë, ajo paketë do t'i zbehë kërkesat e Mickoskit për vlefshmëri të vonuar, ashtu siç u kanë shkruar presidenti dhe kryeministri i vendit pas "rishikimit" të "propozimit francez", konsideron Rangelovic.

Sipas tij, propozimi i VMRO-DPMNE-së për një qeverisje të gjerë me BDI në opozitë nuk është asgjë politike, sepse thelbi është ndryshimi i Kushtetutës.

“Nëse çmimi i ndryshimit të Kushtetutës, sipas VMRO-DPMNE-së, është që BDI të jetë opozitë deri në zgjedhje, nuk e di se çfarë do të kërkonte opozita ekzistuese në zgjedhjet e ardhshme. Zgjedhjet e parakohshme janë të mundshme, Qeveria “VMRO-DPMNE – BDI” është e mundur edhe pas zgjedhjeve, bullgarët janë të mundshëm në Kushtetutë, por është e mundur që në të të mos ketë vend për maqedonasit”, thotë politologu.

Edhe profesori i Fakultetit Juridik, Jove Kekenovski, vlerëson se pas takimit të lidershipit vërehet një zhvendosje e qëndrimeve, se ka ende dallime, por edhe afrim.

“Mendoj se do të ketë një afrim dhe se VMRO-DPMNE nuk do të këmbëngulë në qëndrimin fillestar se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese. Në bisedat që do të vijojnë do të jetë e nevojshme të gjendet një kompromis mes tyre. Është mirë që bisedimet kanë filluar dhe shpresoj që deri në nëntor të harmonizohen. Partia opozitare u hap rrugën bullgarëve për të hyrë në Kushtetutë. Lufta do të jetë për garancitë dhe në pjesën e votimit të amendamenteve kushtetuese dhe vlefshmërinë e tyre, gjegjësisht nëse Maqedonia menjëherë apo para hyrjes në BE”, thotë Kekenovski.

Kovaçevski thirri seanca urgjente të Bordit Ekzekutiv dhe të Bordit Qendror të LSDM-së

Për pozitën e re të VMRO-DPMNE-së, Kovaçevski sonte thërret seanca urgjente të Ekzekutivit dhe të Bordit Qendror të LSDM-së.

“Mbledhjet e organeve më të larta të partisë vijnë menjëherë pas takimit të kryesisë dhe rasti është ndryshimi i qëndrimit të VMRO-DPMNE-së dhe Mickoskit, të cilët i pranuan ndryshimet kushtetuese dhe pjesëmarrjen e tyre në Qeveri për hir të një të ardhmeje evropiane. . Në rrethana të tilla të reja, organet e partisë mblidhen dhe pritet që temë të jetë mënyra dhe forma në të cilën do të vazhdojnë bisedimet me VMRO-DPMNE-në”, thonë nga LSDM.

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, thotë se kryeministri Kovaçevski ka pasur qëndrim të qartë dhe ofertë për opozitën – që menjëherë të votohet për hapjen e Kushtetutës, pastaj të formohet Qeveria në të cilën do të marrë pjesë edhe opozita. , dhe më pas për të përfunduar procesin kushtetues, ndryshimet dhe për të përfunduar fazën e shqyrtimit.

“Sot opozita disi tërhiqet nga qëndrimi se është pro ndryshimeve kushtetuese, ndryshe nga dje. Jemi të gatshëm që menjëherë të formojmë grupe pune dhe ekipe për ta zbatuar këtë ide”, thotë Mariçiq.

Ai shtoi se janë të gatshëm të iniciojnë një ligj për negociatat me BE-në, në mënyrë që të gjithë të jenë të sigurt se identiteti nuk do të cenohet. Sipas zëvendëskryeministrit, VMRO-DPMNE nuk duhet të refuzojë dorën e ofruar për bashkëpunim.

“Ne do të komunikonim edhe sot nëse takimet mund të vazhdojnë, jo domosdoshmërisht në nivelin më të lartë, por takime në çdo nivel”. Dora e ofruar është bujare nga të gjitha partitë, sepse VMRO-DPMNE nuk ka pse të mos i votojë ndryshimet kushtetuese që na duhen kaq shumë”, thotë Mariçiq.

E BDI-ja konfirmon se organet partiake janë ulur gjatë gjithë ditës për situatën e re.

Partnerët më të vegjël të qeverisë LDP dhe NSDP do të votojnë për hyrjen e VMRO-DPMNE-së në Qeveri nëse opozita i përkrah amendamentet kushtetuese, pra pasi të votohet nevoja për ndryshime në Kushtetutë.

Kryetari i shtetit Stevo Pendarovski, nga ana tjetër, nuk do të komentojë zgjidhjet e mundshme për kryerjen e ndryshimeve kushtetuese për të cilat u diskutua në takimin e lidershipit, sepse nuk është arritur marrëveshje për asnjë nga propozimet e propozuara.

Mickoski: E mirëpres lëvizjen e Bujar Osmanit

E përderisa Kovaçevski dhe LSDM tashmë janë duke hartuar strategji për takime dhe bisedime të mëtejshme me VMRO-DPMNE-në, Mickoski tha se pret përgjigje nga LSDM-ja për propozimet e tij - Qeveria e gjerë tranzicionale pa BDI-në dhe amendamentet kushtetuese të vlejnë pas Maqedonisë. bëhet anëtare e BE-së. Mickoski ritheksoi se nga takimi i lidershipit mund të konstatohet se Qeveria nuk e ka shumicën e nevojshme për ndryshimet kushtetuese të cilat i ka pranuar pa u konsultuar me VMRO-DPMNE-në.

“Kanë krijuar një problem dhe është e qartë se një vit më vonë, 44 nënshkrime të deputetëve të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit garantojnë se nuk do të pranojnë ndryshimin e Kushtetutës në rrethana bullgare. Përkundër faktit se vazhdimisht dërgonin lajme të rreme se negociatat kanë filluar, dje u bë e qartë se Maqedonia nuk është duke negociuar dhe se duhet të bëhen edhe poshtërime të reja. Ne jemi të gatshëm të bisedojmë kur është fjala për të ardhmen e Maqedonisë”, tha Mickoski.

Ai përsëriti se Kovaçevski i ka ofruar dhënien e pesë ministrive, dhe në këmbim VMRO-në të mbështesë amendamentet kushtetuese, të përfundojnë ndryshimet kushtetuese, të fillojnë negociatat dhe të shkojnë në zgjedhje dhe se ai është përgjigjur se pranojnë të hyjnë në Qeveri me kushtet .

“Së pari le ta çlirojmë përfundimisht Maqedoninë nga BDI dhe e mirëpres lëvizjen e Bujar Osmanit që pranoi të mos jetë pjesë e qeverisë tranzitore. Për amendamentet kushtetuese thamë - OK, do ta pranojmë votën, por efekti të vonohet, gjegjësisht ndryshimet të jenë pjesë e Kushtetutës pasi Maqedonia të bëhet anëtare e BE-së. Nëse BE-ja na do vërtet kaq shumë, atëherë procesi do të shkojë në korsinë e shpejtë. Nuk është shkelje e kornizës së negociatave, sepse askund nuk thuhet drejtpërdrejt se ndryshimet kushtetuese janë pengesë për fillimin e negociatave. Ne qëndrojmë prapa qëndrimit për mbrojtjen e identitetit maqedonas dhe presim përgjigje për një qeveri pa BDI dhe vlefshmëri të vonuar të amendamenteve kushtetuese. Deri atëherë të formojmë një qeveri kalimtare pa BDI me të gjitha partitë politike me opozitën e konsoliduar shqiptare”, tha Mickoski dhe shtoi se ka propozuar që kryeministri i ardhshëm të mos jetë kryeministër për shkak të marrëveshjes mes LSDM-së dhe BDI-së, por kryeministrit. ministër i zgjedhur nga shumica e deputetëve në Parlament.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës