VIDEO: Një ekspert parashikoi tre ditë më parë tërmetin në Turqi dhe Siri

Një burrë parashikoi tërmetin në Turqi dhe Siri tre ditë më parë/ Foto në Twitter printscreen

Frank Hoogerbits, nga Instituti "SSGEOS", njoftoi tre ditë më parë në profilin e tij në Twitter se "një tërmet do të ndodhë në një kohë shumë të shkurtër" në rajonin përreth Turqisë.

Një shpjegim më i detajuar ka në profilin e "SSGEOS" në YouTube:

VIDEO | Momenti kur u shemb një pallat në Turqi

Tërmeti i fortë mëngjesin e sotëm la pasoja të rënda në shumë pjesë të Turqisë dhe Sirisë. Numri i të vdekurve është vazhdimisht në rritje, ndërsa dëmet janë të mëdha.

Sizmologu Stephen Hicks beson se tërmeti që goditi Turqinë mëngjesin e sotëm mund të jetë tërmeti më i fortë i regjistruar instrumentalisht në këtë vend.

Videoja që ai ka postuar në llogarinë e tij në Twitter tregon përhapjen e valëve sizmike pas tërmetit katastrofik. Ai u regjistrua nga sizmografët në të gjithë Evropën.

 

Ministria e Punëve të Jashtme shpalli linja telefonike për qytetarët e Maqedonisë në Turqi pas tërmetit katastrofik

VIDEO | Në Gaziantep, si pasojë e tërmetit u shemb një kështjellë mbi 2 mijë vjeçare

Nga frika e pasgoditjeve të tjera, njerëzit në disa qytete turke janë fshehur në makinat e tyre

VIDEO | Pista e aeroportit në Hatay u përgjysmua fjalë për fjalë pas tërmetit të tmerrshëm

Erdogan pas tërmetit të tmerrshëm: Së bashku do ta kapërcejmë këtë fatkeqësi

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës