Eksperti thekson: Pesë zakone të vogla por toksike që shkatërrojnë marrëdhëniet e mira me të dashurin tuaj

Foto: Pexels / Andrea Piacquadio

Marrëdhëniet zhvillohen bazuar në mënyrën se si i trajtojmë të dashurit tanë çdo ditë. Janë gjëra të thjeshta: qëndrimi ynë, mënyra se si i trajtojmë konfliktet dhe në çfarë fokusohemi.

Këto gjëra mund të bëjnë ose prishin marrëdhënien tonë, thotë këshilltarja e çifteve Christine Dunn-Cunningham. Ajo paralajmëroi për pesë zakone të këqija që mund të shkatërrojnë një marrëdhënie, shkruan ajo "Yortango".

Ju intereson se çfarë mendojnë të tjerët

“Mos u shqetësoni për atë që u pëlqen njerëzve të tjerë ose çfarë po bëjnë miqtë tuaj. “Fokusohuni në krijimin e një marrëdhënieje me një partner që punon për ju”, thotë Dunn-Cunningham.

Ju e lini egon tuaj të pengojë

Një nga gabimet më të mëdha në një marrëdhënie është të kapeni në përpjekjen për të pasur gjithmonë të drejtë në një debat.

“Kur përqendroheni në të vërtetuar se partneri juaj ka gabuar dhe t'i bëni ata të pranojnë se keni të drejtë, ju humbisni vëmendjen se çfarë po përpiqeni të bëni - zgjidhni problemin. “Lëreni mënjanë egon tuaj dhe fokusohuni në krijimin e një hapësire ku secili prej jush mund të ndajë shqetësimet tuaja për problemin”, këshillon ajo.

Ju e lini të kaluarën të përcaktojë ju ose partnerin tuaj

 “Marrëdhëniet dhe partnerët e kaluar nuk duhet të përdoren si matës për marrëdhënien tuaj aktuale. “Përvojat negative të së kaluarës nuk janë provë se çdo marrëdhënie që do të keni ndonjëherë do të dështojë”, thotë Dunn-Cunningham.

Keni shumë zemërim

Mbajtja e zemërimit tuaj për padrejtësinë (ose padrejtësinë e perceptuar) mund të shkatërrojë përfundimisht marrëdhënien tonë.

“Pakënaqësia ndërton mure të padukshme mes jush dhe partnerit tuaj”, tha ajo.

Ju po përpiqeni të ndryshoni partnerin tuaj

Nëse jemi në një lidhje, nuk duhet t'i ndryshojmë partnerët, por t'i duam ata, duke përfshirë të metat dhe virtytet e tyre.

“Duajini partnerët tuaj për atë që janë në vend që të përpiqeni t'i ndryshoni ose 'rregulloni' ata," përfundoi Dunn-Cunningham.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës