Një eksperiment në një shkollë australiane përfundoi tragjikisht, disa fëmijë u plagosën

Foto: EPA-EFE/DAVE

Një eksperiment shkencor në një shkollë fillore në Sidnei përfundoi në mënyrë tragjike. Të paktën dy studentë u dërguan me urgjencë në spital për shkak të djegieve të rënda, ndërsa nëntë morën djegie sipërfaqësore, raporton BBC.

Ngjarja ndodhi në shkollën publike Manly West rreth orës 13:XNUMX me orën lokale. Sipas raporteve fillestare, në eksperiment u përdorën bikarbonat natriumi dhe alkool metil. Phil Templeman, menaxher i urgjencës në New South Wales, tha se era shkaktoi aksidentin duke përhapur disa nga kimikatet që u përdorën.

Në vendin e aksidentit kanë dalë helikopterë, ndihmësmjekë dhe zjarrfikës. Fëmijët e lënduar janë nga 10 deri në 11 vjeç dhe kanë pësuar djegie në të gjithë trupin, duke përfshirë fytyrën, gjoksin, pjesën e poshtme të barkut dhe këmbët, raporton Sydney Morning Herald. Një mësues gjithashtu është trajtuar për lëndime të lehta.

Një nga dëshmitarët e aksidentit konfirmoi se mësuesi doli për të biseduar me një grup njerëzish që ishin mbledhur jashtë. “Mësuesi që foli me ne tha se ishte një eksperiment shkencor i shkuar keq dhe ishte disa djegie kimike”, tha dëshmitari Tyson Atkins.

Nga rruga, një eksperiment i popullarizuar shkencor në shkollë në internet i quajtur "Gjarpri i sheqerit të karbonit" përdor alkool metil dhe sodë buke, të njohur gjithashtu si bikarbonat natriumi.

Kjo përfshin përzierjen e sheqerit me sodën e bukës, vendosjen e një sasie të vogël të përzierjes në rërë të njomur me pije alkoolike të metiluara dhe ndezjen e përzierjes. Megjithatë, ende nuk është konfirmuar zyrtarisht se cili eksperiment është kryer në këtë rast.

Video e ditës