INTERVISTË EKSKLUZIVE | Jan Lipavski: Çështjet bilaterale nuk mund të zgjidhen në Bruksel

Jan Lipavski - Ministër i Punëve të Jashtme të Republikës Çeke / Foto: Free Press - Dragan Mitreski

E vetmja mënyrë se si mund të zgjidhen çështjet dypalëshe është dialogu, jo Brukseli. Është mirë që Maqedonia e Veriut është anëtare e NATO-s, organizatës më të fortë ushtarake në botë. Pra, ishte zgjedhje logjike që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, thotë ministri Lipavski në një intervistë për “Sloboden Pechat”.

Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës Çeke, Jan Lipavski dje ishte në një vizitë zyrtare në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Në fokus të vizitës, krahas takimeve me kreun e shtetit, ishin bisedimet me sektorin joqeveritar të brendshëm për procesin e integrimit evropian të vendit tonë dhe mbështetjen e vazhdueshme çeke për atë plan, kryesimin tonë me OSBE-në në dritën e agresionit rus kundër Ukrainës, ngjarjeve aktuale në rajon, si dhe marrëdhënieve dhe bashkëpunimit dypalësh. Lipavski u bë Ministër i Punëve të Jashtme më 17 dhjetor 2021. Ai lindi në Pragë, ku u rrit dhe mbaroi shkollën e mesme. Para se të hynte në politikë, ai e ndërtoi karrierën e tij në sektorin privat, konkretisht në sektorin bankar dhe teknologjinë e informacionit. Ai ishte lideri i parë evropian që shpalli fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në.

PS: Z. Lipavsky, Republika Çeke e filloi presidencën e BE-së me një lloj para-negociate për konferenca ndërqeveritare dhe që atëherë pati shumë pak përparim ndërsa marrëdhëniet me Bullgarinë u përkeqësuan. Tani që propozimi francez e ka kthyer mosmarrëveshjen dypalëshe me Bullgarinë në një kusht për BE-në, çfarë mund të bëjnë vendet anëtare dhe BE për të ulur tensionet?

– Duhet të kuptoni se për t'u bërë anëtare e Bashkimit Evropian duhen dekada dhe shumë gjëra duhen bërë, shumë gjëra duhen përfunduar. Çështjet dypalëshe nuk mund të zgjidhen në Bruksel. Por mënyra e vetme që mund të zgjidhen është përmes dialogut. Është pozitive që Maqedonia e Veriut është anëtare e NATO-s, është organizata më e fortë ushtarake në botë. Pra, ishte një zgjedhje logjike që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, sepse me këtë do të ketë zhvillime pozitive në ekonominë e saj, investimet, sundimin e ligjit. Por për të arritur këtë, është e nevojshme të bëhen shumë gjëra, veçanërisht në fushën e harmonizimit të ligjit vendor me ligjin e Bashkimit Evropian.

PS: Çfarë mund të bëjnë BE-ja dhe anëtarët e saj për të siguruar që rruga jonë evropiane të jetë e siguruar, pa ndikim keqdashës nga Sofja që mund të çojë në veto dhe bllokada të reja?

- Rruga drejt zgjidhjes është dialogu i vazhdueshëm, duhet të punohet gjatë gjithë kohës në dialog. Është e nevojshme të përmbushen hapat e rënë dakord dhe më pas do të jetë shumë e lehtë për vendet anëtare të BE-së të thonë: “Ju lutemi mendoni mirë përpara se të ndërmerrni një hap të tillë”. Ka vërtet shumë detyra shtëpie për t'u bërë në këtë proces.

Intervistën e plotë me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Çeke, Jan Lipavski, do të mund ta lexoni në edicionin e nesërm të shtypur të “Sloboden Pechat” dhe në emisionin “Utrinski Pechat”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës