KE dhe Bullgaria do të zbatojnë një fushatë të përbashkët për kalimin nga leva në euro

Komisioni Evropian dhe Bullgaria nënshkruan një marrëveshje partneriteti për organizimin e fushatave informative dhe komunikuese për kalimin e vendit nga leva bullgare në euro, si pjesë e hapave përgatitore për hyrjen e Sofjes në Eurozonë.

Marrëveshja është nënshkruar nga nënkryetari ekzekutiv i Komisionit Evropian për Ekonomi në interes të popullit Valdis Dombrovskis, komisioneri evropian për ekonomi Paolo Gentiloni dhe zëvendëskryeministrja dhe ministrja bullgare e financave Lyudmila Petkova.

Siç njoftoi Komisioni Evropian, Marrëveshja është një konfirmim i angazhimit të saj për të mbështetur organizimin e fushatave informative dhe komunikuese për kalimin në euro në Bullgari, pasi vendi të përmbushë të gjitha kriteret për të.

Është gjithashtu baza për përgatitjen dhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Grantit, e cila do t'i mundësojë Komisionit të bashkëfinancojë aktivitetet e komunikimit për kalimin në euro në Bullgari, shtohet në deklaratë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës