Egjipti do të marrë mbi 36 foshnja për t'u vendosur në inkubatorë nga spitali Al Shifa në Gaza

Spitali i Gazës / Foto EPA-EFE/KHALED ELFIQI

Zyrtarët egjiptianë po përpiqen të sjellin 36 të porsalindur nga spitali Al Shifa i Gazës në Egjipt, sipas ministrit të shëndetësisë të vendit. CNN 

Ministria e Shëndetësisë po përpiqet të koordinojë transferimin me Shoqërinë Palestineze të Gjysmëhënës së Kuqe, tha ministri egjiptian i Shëndetësisë Khaled Abdel Ghaffar.

"Na është kërkuar që të presim 36 të porsalindur që duhet të qëndrojnë në inkubatorë," tha Abdel Ghaffar, duke shtuar se ai po punon me ekipin e tij dhe zyrtarë të tjerë për t'i sjellë foshnjat në Egjipt sa më shpejt të jetë e mundur.

Ai shtoi se ata duhet të jenë të gatshëm t'i marrin ato, tha Abdel Ghaffar për CNN.

“Koha është thelbësore dhe çdo minutë që nuk i fusim, gjasat për të humbur jetën e tyre janë shumë të larta”.

Ministri tha se shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe është gati në pikën kufitare Rafa për të pritur foshnjat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës