Një vit nga masakra në Buça

Banorët e Buçës bëjnë rrugën e tyre përmes një kolone tankesh të shkatërruara ruse - Foto EPA, Roman Pilipi

Sot, ukrainasit shënojnë përvjetorin e parë të çlirimit të qytetit të Buçës nga ushtria ruse dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se Kievi nuk do t'i falë kurrë ata që janë përgjegjës, siç tha ai. krimet në qytet.

Forcat ukrainase rimorën Bucha dhe Irpin, afër Kievit, në fund të marsit të vitit të kaluar dhe hetuesit ndërkombëtarë po mbledhin tani prova në ato dhe qytete të tjera ku, thonë autoritetet ukrainase, ushtarët rusë kryen krime të mëdha.

Rusia i mohon akuzat dhe pasi Ukraina mori kontrollin e Buçës, u shfaqën foto të trupave në rrugë.

Kievi pretendon se forcat ruse e mbajtën qytetin për 33 ditë dhe se gjatë asaj kohe u vranë 1.400 njerëz, përfshirë 37 fëmijë.

– Më shumë se 175 persona u gjetën në varreza masive. Ne kemi qenë dëshmitarë të 9.000 krimeve ruse të luftës. Sot bëhen 365 ditë që kur Bucha është sërish i lirë, tha Zelenski.

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës, Marija Pejçinoviq Buriq, tha se “sot bëhet një vit që kur forcat ruse kryen krime të tmerrshme në Buça dhe Irpin”.

– Këto krime do të mbeten përgjithmonë në kujtesën kolektive të Evropës. Ndërsa agresioni rus vazhdon, qytete të tjera të Ukrainës përballen me mizori të ngjashme. Kjo nuk do të mbetet pa u ndëshkuar. Fajtorët duhet të dalin para drejtësisë, nuk do të ketë paqe derisa përgjegjësit të dalin para drejtësisë. Këshilli i Evropës, në bashkëpunim me Ukrainën, do të bëjë gjithçka për të zbatuar kompensimin e viktimave dhe për të sjellë përgjegjësit para drejtësisë, thuhet në deklaratën e Pejçinoviq Buriq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës