Edita Tahiri: Kurti bie vetë, askush nuk do ta rrëzojë

Edita Tahiri / Foto MPB

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, thotë se kryeministri aktual i Kosovës, Albin Kurti, “nuk ka nevojë të shembet”, sepse “po bie vetë”.

Në një postim në faqen e saj në Facebook, me rastin e kërkesave që i janë bërë Kurtit nga BE-ja dhe SHBA-ja, për marrjen e masave për deeskalimin e situatës në veri të Kosovës, Tahiri thotë se kryeministrja e Kosovës është duke kërkuar një rrugëdalje nga ngërçin që ai vetë krijoi”.

Pas komenteve drejtuar Kurtit nga zyrtarë të BE-së dhe SHBA-së në lidhje me veprimet e tij në veri të Kosovës, ku serbët po protestojnë kundër kryebashkiakëve shqiptarë, Tahiri tha se Kurti "ia doli të dëmtojë aleancën strategjike të Kosovës me Shtetet e Bashkuara" dhe se "është hera e parë që Kosova ka një lider që është antiamerikan”.

– Nga antiamerikanizmi e deri te donkixoticizmi i tij, Albin Kurti arriti të dëmtojë aleancën strategjike të Kosovës me Amerikën! Kosova është ndëshkuar hapur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tha Tahiri pasi Uashingtoni zyrtar para pak ditësh e përjashtoi Kosovën nga stërvitja ushtarake “Mbrojtësi i Evropës 2023” dhe shpalli sanksione të reja nëse Kurti nuk i përmbush kërkesat për të ndërmarrë veprime për të qetësuar situatën. veri të Kosovës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës