E vetmja gjë që SHBA i frikësohet pas vdekjes së presidentit iranian

Udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei shpalli pesë ditë zie publike më 20 maj pas vdekjes së Raisit. EPA-EFE

Administrata Biden po vëzhgon nga afër se si reagon Irani ndaj vdekjes së papritur të presidentit, duke pritur që status quo-ja rajonale të ruhet, ndërkohë që është ende e kujdesshme se një akuzë mund të përshkallëzojë tensionet me Izraelin.

Për momentin, zyrtarët e lartë amerikanë nuk presin shumë - nëse ka ndonjë ndryshim - në politikën e Iranit përpara se vendi i udhëhequr nga islamistët të zgjedhë një president të ri pas rrëzimit të helikopterit të fundjavës që vrau Ebrahim Raisi dhe Ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdolakhian, analizon. "Politico".

Presidenti iranian Raisi dhe shtatë zyrtarë iranianë, përfshirë ministrin e Jashtëm Amir-Abdollahian, vdiqën në një përplasje helikopteri / EPA

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ali Khamenei, 85 vjeç, mbetet autoriteti më i lartë në vend. Pasiguria e menjëhershme politike sillet rreth asaj se kush do të zgjidhet si presidenti i ardhshëm, një proces i kufizuar i kontrolluar efektivisht nga udhëheqësit klerikë të linjës së ashpër të vendit. Një pyetje afatgjatë – për të cilën Irani është ndoshta më i përgatitur – është se kush do ta pasojë Khamenein si udhëheqës suprem: Raisi ishte një kandidat i mundshëm dhe vdekja e tij shton më shumë pasiguri në pasardhje.

Uashingtoni po vëzhgon trajtimin e krizës politike nga Irani dhe çfarë do të thotë kjo për garën për liderin suprem, mandati i të cilit mund të varet nga shëndeti i Khameneit. Por administrata Biden beson se Irani do të jetë shumë i preokupuar me enigmat e tij të menjëhershme për të bërë ndryshime të mëdha në politikat e tij rajonale, duke përfshirë ndihmën e tij për fuqitë përfaqësuese që shumë shtete arabe abuzojnë, Izraelin dhe Shtetet e Bashkuara.

Ali Khamenei/ Foto EPA-EFE

"Unë nuk jam duke vënë bast për ndonjë ndryshim politikash," tha një zyrtar i lartë i administratës, si dhe pesë të tjerë që folën në kushte anonimiteti për të diskutuar mendimin e brendshëm për situatën e ndjeshme.

Matthew Miller, zëdhënësi kryesor i Departamentit të Shtetit, ofroi të hënën "ngushëllimet zyrtare" të administratës për vdekjen e Raisi dhe Amirabdolakhian, një deklaratë që befasoi të dy vendet si kundërshtarë për dekada.

“Ndërsa Irani zgjedh një president të ri, ne riafirmojmë mbështetjen tonë për popullin iranian dhe luftën e tij për të drejtat e njeriut dhe liritë themelore”, tha Miller në një deklaratë.

Irani ka kërkuar ndihmë nga Shtetet e Bashkuara ndërsa përpiqet të gjejë rrënojat e helikopterit, tha Miller gjatë një konference për shtyp të hënën.

“Ne thamë se do të ishim të gatshëm të ndihmonim – diçka që do ta bënim me çdo qeveri në këtë situatë. "Përfundimisht, kryesisht për arsye logjistike, ne nuk ishim në gjendje ta ofronim atë ndihmë," tha Miller.

Edhe pse tani ka një ndjenjë qetësie, kjo nuk ishte ndjenja fillestare kur media shtetërore iraniane raportoi për herë të parë vdekjen e dyshimtë të Raisit.

Zyrtarët amerikanë e kaluan javën duke pritur me ankth informacionin nga kërkimi për helikopterin e zhdukur dhe kaluan orë të tëra duke pyetur veten se si rrëzimi mund të ndryshojë dinamikën e Lindjes së Mesme, raporton Politico.

Ndërsa kërkimi vazhdoi për gati gjysmë dite, zyrtarët amerikanë po dëgjonin gjithashtu se kush (nëse) Irani mund të fajësonte për rrëzimin, sipas tre zyrtarëve të lartë të administratës që nuk ishin të autorizuar të diskutonin publikisht bisedat e brendshme.

Ushtarët iranianë mbajnë arkivolin e presidentit të ndjerë Ebrahim Raisi gjatë një procesioni funerali në Tabriz, Irani veriperëndimor/EPA

Kishte frikë se Teherani mund të fajësonte shpejt Izraelin dhe SHBA-në për sabotimin e transportit, megjithëse nuk kishte asnjë inteligjencë fillestare që të sugjeronte diçka tjetër përveç një aksidenti të motit të keq.

"Nuk do të ishte çmenduri të pyesësh: "Kështu fillon Lufta e Tretë Botërore?", tha një nga zyrtarët.

Duke folur me gazetarët të hënën, Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin tha se "Shtetet e Bashkuara nuk kishin asnjë rol në atë aksident".

Vetëm disa javë më parë, pasi Izraeli vrau disa komandantë të lartë ushtarakë iranianë në Siri, Teherani u hakmor duke lëshuar më shumë se 300 drone dhe raketa balistike në Izrael, disa prej tyre direkt nga Irani për herë të parë që kur regjimi islamik mori pushtetin në 1979. thuhet në analizën e “Politico”.

Presidenti Joe Biden urdhëroi ushtrinë amerikane të ndalonte sulmin në kohë reale dhe disa shtete arabe ndihmuan, duke ndihmuar Izraelin të mbronte popullin, instalimet ushtarake dhe infrastrukturën civile. Izraeli u përgjigj me një sulm të kufizuar pranë qytetit të Isfahanit, shtëpia e një baze ushtarake që përfshin flotën iraniane të avionëve luftarakë F-14 Tomcat.

Joe Biden / Foto DARKA EPA-EFE/ALLISON

Menjëherë pas kësaj, media shtetërore iraniane u fokusua në një kthim në normalitet në vend, një shenjë se hakmarrja ishte mjaft tërheqëse për audiencën vendase. Tensionet u qetësuan menjëherë më pas dhe as SHBA, Izraeli dhe Irani nuk kishin ndërmend të përshkallëzoheshin më tej.

Ndërsa ngjarjet u zhvilluan të dielën, zyrtarët amerikanë po prisnin të shihnin nëse Irani do të fajësonte Izraelin në vend që të thoshte se nuk arriti të mbronte presidentin e tij, qoftë për shkak të gabimit njerëzor apo përdorimit të një helikopteri të vjetër, thanë dy zyrtarë. Një lëshim i tillë ishte gjithmonë i pamundur. Megjithatë, për sa kohë që Irani nuk e hodhi fajin, shanset për një konflikt më të gjerë rajonal mbetën të ulëta, shtuan zyrtarët.

Austin tha gjithashtu të hënën "ne vazhdojmë të monitorojmë situatën, por nuk kemi asnjë njohuri për shkakun e rrëzimit në këtë moment", një incident që ai e quajti "shumë fatkeq".

Tani për tani, Mohammad Mokbar, zëvendëspresidenti i parë i Iranit, shërben si ushtrues detyre i presidentit. zëvendësimi i Raisit deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

Nënkryetari i Iranit, Mohammad Mokber /Profimedia

Nënkryetarët iranianë janë relativisht të profilit të ulët. Por Mockber tashmë ka tërhequr vëmendjen e administratës Biden për rolin e tij në furnizimin me drone dhe raketa në Rusi për përdorim në luftën në Ukrainë.

Në tetor 2022, Mokber ishte një nga një delegacion i zyrtarëve të lartë iranianë që udhëtuan në Moskë për të finalizuar shitjen e dronëve dhe raketave balistike iraniane në Moskë. Zyrtarët amerikanë kanë dënuar ofrimin e armëve nga Irani për Rusinë, veçanërisht dronët që Rusia përdor për të shënjestruar qytetet dhe infrastrukturën ukrainase.

Një ish-anëtar i trupit mjekësor të Korpusit të fuqishëm të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit gjatë luftës Iran-Irak në vitet 1980, Mokber është një politikan konservator me lidhje të thella me liderin suprem, sipas raporteve të mediave.

Ai mbajti poste të larta në Setad, një konglomerat i kontrolluar nga Khamenei i përfshirë në përpjekjet për të zhvilluar një vaksinë Covid-19, si dhe në Fondacionin Mostazafan, një organizatë bamirëse e kontrolluar gjithashtu nga Khamenei, e sanksionuar nga Departamenti i Thesarit i SHBA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës