I vetmi futbollist në Kupën e Botës që ka një flamur rus në këpucët e tij dhe ja pse

foto: EPA-EFE/Noushad Thekkayil

Klubet dhe ekipet kombëtare në shumë sporte janë përjashtuar nga garat për shkak të agresionit rus ndaj Ukrainës.

Kombëtarja e futbollit e Rusisë u përjashtua nga kualifikimi për t'u vendosur Kupa e Botës Katar 2022 kur ai duhej të luante në play-off, pas së cilës Polonia u vendos automatikisht në finalen e play-off-it. Një rikujtim që kombëtarja ruse nuk do të kualifikohet as në Kampionatin Evropian 2024.

Flamuri rus u shfaq në një nga futbollistët që luan në Kupën e Botës, bëhet fjalë përfaqësuesi i Kamerunit, Gael Ondua.

Ky kamerunian ka dyshtetësi, tjetri është nga Federata Ruse, ndaj tregon se ka flamurin e atij vendi në çizmet e tij sepse i bën respekt vendit ku është rritur.

Ondua luajti në turin e parë kundër Zvicrës, dhe sapo u fut si rezervë, në minutën e 68-të u vu re se kishte një detaj të pazakontë në pajisjet e tij sportive.

– E shoh që njerëzit kanë filluar t’i vënë re këpucët e mia. Në çdo rast, dua të theksoj se flamuri rus mbi to përfaqëson respektin tim për vendin ku jam rritur, ku jam formuar si person dhe kam mësuar të luaj futboll”, ka shkruar Ondua në kanalin e tij Telegram.

Ai shtoi si vijon:

– Të afërmit e mi jetojnë në Rusi dhe janë gjithmonë me mua. Është shtëpia jonë e përbashkët. Prej shumë vitesh luaj me çizme me flamurin rus dhe nuk do ta thyej atë traditë – njoftoi Ondua.

Ondua është 27 vjeç, ai ka lindur në Kamerun, por ka jetuar në Rusi që nga fëmijëria e hershme. Ai e filloi karrierën në ekipin e të rinjve të Lokomotiv Moskës, dhe luajti për CSKA, Zarya nga Lugansk, Anzhi, Servet dhe Veilet, ndërsa tani është anëtar i Hanoverit.

Video e ditës