67 vjet nga vdekja e James Dean: Joshësi i madh donte vetëm një vajzë

Foto: Instagram

Sot shënohet 67-vjetori i vdekjes së një prej personazheve më të qëndrueshëm, legjendar dhe enigmatik në historinë e Hollivudit. Edhe pse ai bëri vetëm tre filma në të cilët ishte personazhi kryesor, James Dean fitoi famë të jashtëzakonshme, veçanërisht pas vdekjes së tij të parakohshme.

Në vitin 1955, 24-vjeçari Dean vdiq në një aksident automobilistik në Kaliforni. Ai po ngiste Porsche 550 Spyder-in e tij dhe mekanikun Rolf Wuterick në një garë në Salinas, Kaliforni, kur u përplas me një Ford Tudor të vitit 1950 gjatë rrugës.

James Byron Dean lindi në qytetin e vogël Marion në shtetin amerikan të Indianës më 8 shkurt 1931. Që në moshë të re, ai ishte shumë i lidhur me nënën e tij Mildred, të cilën ai pretendonte se ishte e vetmja që e kuptonte.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga [email protected] (@ 80sradical)


Kur ajo vdiq papritur nga kanceri, jeta e tij ndryshoi rrënjësisht. Babai i tij e dërgoi atë të jetonte në një fermë me xhaxhain dhe tezen e tij, gjë që do të prishte në mënyrë dramatike marrëdhënien e tyre derisa aktori të vdiste para kohe.

Biografët e tij pohojnë se në kohë të vështira ai gjeti ngushëllim, shoqëri dhe udhëzim shpirtëror tek prifti metodist James DeVird, i cili dyshohet se ndezi dashurinë e Dean për makinat e shpejta.


Ndërsa studionte drejtësinë në Kaliforni, ai zbuloi talentin dhe dëshirën e tij për të vepruar, gjë që më vonë do ta bënte atë një legjendë filmi.

Djalë i keq me zemër të butë

Ndërsa ai kishte një imazh të një djali të keq në publik falë roleve të tij në Rebel Without a Cause and East of Paradise, miqtë e tij pohuan se ai ishte larg atij imazhi. Ai shpesh ndryshoi gjendjen shpirtërore dhe shpejt u shndërrua nga një djalë i qetë dhe i tërhequr, ndonjëherë i trembur, në një komedian të çmendur që mund të gëzojë të gjithë kompaninë.

Sidoqoftë, studimet e kanë inkurajuar të luajë me kartën e një djali të lezetshëm i cili rrallë qesh në publik, nuk merr cigare nga goja dhe që thyen zemrat kudo që shkon me motorin ose makinën e tij sportive.

Falë sharmit magnetik dhe karizmës së tij, ai arriti të kthejë edhe pjesët më të zakonshme të veshjeve - xhinse blu dhe një bluzë të bardhë - në një trend të modës që kopjohet edhe sot.

Dean pa dyshim kishte "atë gjë" që tërheq njerëzit pavarësisht nga gjinia e tyre. As Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Joan Crawford, as Judy Garland nuk mund t'i rezistonin. Sidoqoftë, ai nuk mund të kapërcejë humbjen e dashurisë për një aktore - Pierre Angeli.

Dashuri e pakërkuar

Aktorja italiane Pierre Angeli dhe James Dean, pasi u ndanë, dhanë disa arsye për ndarjen e tyre. Nëna e saj nuk e miratoi që Dean të mos ishte katolik, stilin e jetës së tij, makinat e shpejta dhe mënyrën e veshjes. Gjithashtu, njerëzit nga studioja e filmit me të cilët ai punoi u përpoqën ta pengonin atë nga ideja e martesës me Angelin.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga aktoret klasike (@classicactresses)


Ai vetë i pranoi aktores së re se nuk ishte ende gati për martesë, dhe menjëherë pas divorcit, Angeli u fejua me këngëtarin Vic Damon, dhe në 1954 ata u martuan. Aktori i famshëm u trondit dhe zemra e tij u thye.

Për shkak se ai ishte në mosbesim, ai duhej të bindte veten se gjithçka ishte e vërtetë, kështu që ditën e dasmës së saj, ai u shfaq para kishës me një motor.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga L. (@ përjetshme.past)


Katërmbëdhjetë vjet pasi përfundoi lidhja e tyre, Pierre Angeli përshkroi se si dukej romanca:

"Ne shkuam në bregdetin e Kalifornisë së bashku dhe atje do të qëndronim fshehurazi në një shtëpi në plazh, sa më larg që të ishte e mundur nga sytë e çmendur. Ne e kaluam pjesën më të madhe të kohës në plazh, ulur, duke u argëtuar, ashtu si fëmijët e kolegjit. Ne folëm për veten dhe problemet tona, për filmat dhe aktrimin, për jetën dhe jetën pas vdekjes. Ne e kuptuam plotësisht njëri -tjetrin. Ne ishim si Romeo dhe Zhuljeta, së bashku dhe të pandarë. "Ndonjëherë ne e donim njëri -tjetrin aq shumë saqë thjesht donim të shkonim në det së bashku të kapur për dore, duke e ditur se atëherë do të ishim bashkë përgjithmonë."

James Dean kaloi pesë vjet në Hollywood dhe luajti në tre filma të mëdhenj - "East of Paradise", "Rebel without a Cause" dhe "Diva". I parashikohej një famë e madhe dhe një karrierë e suksesshme, por një muaj para premierës së “Rebel pa shkak”, jeta e aktorit të ri përfundoi tragjikisht.

Video e ditës