Një person ka vdekur dhe shtatë janë plagosur në një përleshje të armatosur mes emigrantëve në Suboticë

Emigrantët në Serbi / Foto: EPA-EFE/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT

Në periferi të Suboticës mëngjesin e sotëm ka ndodhur një përleshje e armatosur mes emigrantëve. Sipas informacioneve fillestare, lëndimeve të marra iu nënshtrua një migrant, ndërsa shtatë të tjerë u lënduan, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Mërgimtarët e lënduar po kujdesen në spitalin e Suboticës, e në mesin e tyre është edhe një vajzë 16-vjeçare, jeta e së cilës është në rrezik.

Përplasja mes dy grupeve rivale të emigrantëve ndoshta erdhi për një mosmarrëveshje se kush do t'i kontrabandonte emigrantët përmes kufirit të afërt serbo-hungarez.

Të paktën 15 automjete të xhandarmërisë dhe policisë janë në terren. Policia ka bllokuar afrimet e pyllit ku ka ndodhur përleshja dhe në vendin e konfliktit ka mbërritur edhe ministri i policisë Aleksandar Vulin.

Kryetari i Komunës së Suboticës, Stevan Bakiq, me rastin e ngjarjes, deklaroi se popullata vendase nuk është e kërcënuar nga kjo ngjarje dhe se nuk shqetësohet për sigurinë e banorëve të Suboticës, por shtoi se siguria e qytetarëve të Suboticës do të ngrihet në një shkallë më të lartë. nivel pas këtij konflikti.

Siç shpjegoi ai Mirsad Naliç, kryetar i këshillit të komunitetit lokal të Makovës në Suboticë, konflikti mes emigrantëve, afganëve dhe pakistanezëve ka ndodhur rreth orës shtatë të mëngjesit në pyllin e afërt.

“Taksitë me targa Sombor kalojnë me ditë këtu nga mëngjesi deri në mbrëmje dhe i çojnë në pyll. Policia i kthen, por ata kthehen pas një ore. Ende nuk dihet saktësisht se çfarë ka ndodhur në pyll, policia është në terren dhe të gjitha lavdërimet për punën e tyre”, ka thënë Nalic, transmeton portali subotica.com.

Burimi: MIA

Video e ditës