Një i vdekur dhe disa të plagosur në një përleshje të armatosur mes emigrantëve pranë Suboticës

Policia serbe / Foto: MPB

Një emigrant është vrarë dhe gjashtë janë plagosur rëndë në një përleshje të armatosur sot në lagjen Makova Sedmica në periferi të Suboticës, raportojnë mediat serbe.

Emigrantët e plagosur, mes tyre edhe një vajzë 16-vjeçare, jeta e së cilës është në rrezik, janë dërguar në spitalin e Suboticës. Policia dhe autoambulanca kanë shkuar në vendin e përplasjes, ndërsa policia ka bllokuar afrimet në pyllin ku ka ndodhur përleshja.

Policia sot në mëngjes ka marrë njoftim nga qytetarët se në pyllin e Makova Sedmitsa dëgjohen të shtëna, pas së cilës në vendin e konfliktit policët kanë gjetur persona të lënduar dhe është thirrur një ambulancë. Kryetari i këshillit të komunitetit lokal të Makova Sedmicës, Mirsad Nalic, tha se emigrantët nga Afganistani dhe Pakistani u përplasën.

“Për ditë të tëra, nga mëngjesi në mbrëmje, kalojnë taksitë me targa Sombor dhe i çojnë në pyll. Policia ka ndërhyrë, por ata janë kthyer pas një ore”, pohoi Naliç. Në spitalin e Suboticës iu është dhënë ndihma gjashtë personave të lënduar nga të shtënat me armë zjarri dhe në gjendje më të rëndë është një vajzë 16-vjeçare për jetën e së cilës mjekët po luftojnë.

Video e ditës