I mbijetoi dhunës dhe vdekjes së djalit të saj: Tina Turner mbush 83 vjeç

tina turner
Foto: Printscreen / Instagram

Mbretëresha e Rock and Roll-it, Tina Turner, mbushi dje 83 vjeç. Ajo i dha një pjesë të madhe të jetës së saj muzikës dhe jeta nuk kujdesej fare për të. Sa më e madhe të ishte fama që ajo përjetoi, aq më të mëdha ishin tragjeditë me të cilat përballej, nëse mund të dallohen tragjeditë e vogla dhe të mëdha.

Legjenda e muzikës, përveçse ka aftësi të jashtëzakonshme vokale, zotëron një energji që rrezaton sa herë që del në skenë. Ndonëse është gjithmonë e buzëqeshur, Tina ka pësuar shumë shqetësime në jetën e saj.

Foto: Profimedia

Tina ishte viktimë e abuzimit nga ish-bashkëshorti Ike Turner, me të cilën ajo ishte martuar nga 1962 në 1978.

Në moshën 18-vjeçare, Tina u takua me Ike Turner, i cili e lejoi atë të fillonte të këndonte si vokaliste në grupin e tij dhe ajo shpejt u bë këngëtarja kryesore. Në vitin 1962, Ike dhe Tina u martuan në Meksikë dhe filluan një ngjitje pothuajse marramendëse.

Hiti i parë "River Deep, Mountain High" i ngjiti ata lart në top lista. Por bashkëpunimi i tyre nuk ishte ideal.

Ike filloi të ngacmonte Tina çdo ditë dhe shumë shpesh ajo përfundonte me gjak dhe të nxira.

“Unë i përplasa Tinës. E shtyva për tokë pa ndonjë arsye. "Por unë nuk e rraha aq sa thotë ajo", pranoi Ike.

Foto: Profimedia

Ndërsa ata ishin në turne së bashku në Dallas, Ike e rrahu atë. Ajo priti që ai të binte në gjumë, më pas vuri syzet për të fshehur mavijosjet dhe iku me 36 cent në xhep. Ajo u fsheh në një motel aty pranë dhe me ndihmën e avokatit dhe miqve të tij shkoi në Los Anxhelos. Ike më pas deklaroi: "Ai mund të ketë gjithçka, vetëm emrin tim - jo!". Në vitin 2007, Ike Turner vdiq nga një mbidozë kokaine.

Tina nuk i harroi kurrë ditët kur ajo u torturua fjalë për fjalë. Në vitin 1985, ajo u takua me producentin e muzikës Erwin Bach, me të cilin u regjistruan në vitin 2013.

Tina nuk ka frikë nga mosha dhe vazhdon të ecë. Ai tha disa vjet më parë: "Të pesëdhjetat janë tridhjetë të reja, dhe të shtatëdhjetat janë pesëdhjetë të reja. Nuk ka rregulla që mosha dikton se si visheni apo si silleni. Unë jam shumë i moshuar për të dëgjuar se si dhe çfarë duhet të bëj. "Unë e dua këtu dhe tani".

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Tina Turner (@tinaturner)


Tre vjet më parë, jeta i dha asaj një moment tjetër të dhimbshëm – vdekja e djalit të saj Craig. Tina thotë për veten se është një grua e fortë që i ka mbijetuar divorcit, por nuk e ka lënë ta thyejë atë me gjithë fatkeqësitë e jetës.

Në dhjetor të vitit 2016, diva e muzikës ishte pothuajse në shtratin e vdekjes, pasi veshkat e saj funksiononin me vetëm 20 për qind kapacitet, për këtë arsye ajo kishte nevojë urgjente për një transplant.

Tina kishte vetëm dy mundësi ose dializë ose transplantim, dhe më pas burri i saj aktual, një drejtor muzikor gjerman Erwin Bach ai vendosi t'i shpëtonte jetën.

Ai i dha asaj veshkën e tij dhe kështu luajti rolin më të rëndësishëm për të jetuar një jetë normale sot.

Tina Turner mbush 80 vjeç: Unë jam shumë e moshuar për të dëgjuar se si dhe çfarë duhet të bëj. E dua tani dhe këtu! (FOTO)

 

Burri i dha veshkën: Tina Turner bën një jetë normale sot falë tij

Video e ditës