Julian Smith: Maqedonia e Veriut është një vend që mori vendime të vështira, por arriti të arrijë pragun prej dy për qind të PBB-së për mbrojtje

Samiti i NATO-s në korrik në Uashington, para së gjithash, do të jetë një festë e 75 viteve të punës si partnerë transatlantikë përtej Atlantikut, por do të diskutojë gjithashtu një sërë temash të ndryshme dhe ne duam të kalojmë pak kohë duke folur për ndarjen e barrës dhe faktin se shumë vende kanë punuar shumë në dekadën e fundit për të rritur shpenzimet për mbrojtje, thotë përfaqësuesi i përhershëm i Shteteve të Bashkuara në Aleancë, Julian Smith në një intervistë për MIA-n.

- Këtu dua të falënderoj vërtet Maqedoninë e Veriut. Ky është një vend që ka marrë vendime vërtet të vështira për të arritur pragun prej dy për qind të PBB-së për mbrojtjen. Maqedonia e Veriut tani është mbi pragun, mbi dy për qind, dhe ne i mirëpresim ato përpjekje dhe të gjitha vendet që e kanë bërë këtë, thekson Smith.

Ajo njoftoi se NATO ka të ngjarë të publikojë një raport të ri për ndarjen e barrës javën e ardhshme, i cili do të tregojë se rreth dy të tretat e anëtarëve të Aleancës shpenzojnë tani më shumë se dy përqind të PBB-së së tyre për mbrojtjen, gjë që ajo thotë se është e rëndësishme sepse do të thotë aleatë. mund të përmbushin detyrimet e tyre.

- Në samit do të flasim edhe për Ukrainën. Ne presim që Presidenti (ukrainas) Zelensky të bashkohet me ne personalisht dhe Aleanca do të shpallë forma shtesë ndihme për Ukrainën, mbështetje politike, domethënë ju tashmë na keni dëgjuar duke folur për një urë drejt anëtarësimit. Ne po ndërtojmë një urë drejt anëtarësimit për Ukrainën, theksoi ambasadori amerikan.

Smith thekson se Shtetet e Bashkuara besojnë se shumica e vendeve anëtare të NATO-s po bëjnë gjithçka që munden për të ndihmuar dhe po gjejnë mënyra për të mbështetur Ukrainën, disa duke ofruar ndihmë humanitare dhe ekonomike, të tjera duke ofruar mbështetje sigurie dhe shumë duke ofruar të tre llojet e tyre mbështetje.

- Më lejoni të filloj duke falënderuar Maqedoninë e Veriut për kontributin e saj të rëndësishëm në forcat ukrainase. Ky kontribut është thelbësor dhe ne mirëpresim gjithçka që Maqedonia e Veriut ka bërë dhe vazhdon të bëjë për popullin e Ukrainës.

Sipas saj, aleatët duhet të jenë këmbëngulës dhe të vazhdojnë të gjejnë burime shtesë financiare ose lehtësira që mund të dërgohen në Ukrainë.

“Ndjej angazhimin brenda Aleancës se ne duhet të vazhdojmë dhe se nuk mund të lejojmë të ndalemi, sepse Ukraina ka nevojë për mbështetjen tonë dhe ata duhet të mbizotërojnë në fund dhe ta shtyjnë Rusinë nga territori i tyre, përfundon Smith.

Lidhur me kërkesën e Hungarisë që të mos përfshihet në “aktivitetin e ri” që NATO po përgatit për të mbështetur Ukrainën, ambasadori amerikan thotë se kjo nuk është diçka që nuk ka ndodhur në kuadrin e Aleancës në të kaluarën, sepse në 75 vitet e fundit. jo çdo anëtar i Besëlidhjes mori pjesë në secilin mision ose aktivitet të tij.

– Nuk mendojmë se kjo është shumë tronditëse. Kjo është një praktikë që e kemi parë më parë, por ajo që është e rëndësishme është që Hungaria të përmbushë angazhimet e saj ndaj Aleancës, të marrë pjesë në misione të tjera të NATO-s, të mbajë detyrimin e saj për të shpenzuar dy për qind të PBB-së në mbrojtje dhe të vazhdojë të jetë pjesëmarrëse aktive brenda NATO-s. , thekson Smith.

Ambasadori amerikan konfirmoi se krerët e shteteve apo qeverive të NATO-s në takimin në Uashington do të vendosin edhe se kush do të jetë Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s, i cili do ta pasojë kryesuesin aktual të kësaj detyre, Jens Stoltenberg.

"Stoltenberg i ka shërbyer jashtëzakonisht mirë Aleancës gjatë një periudhe 10-vjeçare dhe tani Aleanca është e gatshme ta përshëndesë dhe të festojë kontributin e tij, por edhe të mirëpresë Sekretarin e ri të Përgjithshëm", thotë Smith.

Ajo thekson se në muajt e fundit Aleanca ka marrë në shqyrtim dy kandidaturat zyrtare për Sekretarin e Përgjithshëm të ri, atë të kryeministrit holandez në largim Mark Rutte dhe presidentit rumun Klaus Iohannis.

– Të 32 vendet duhet të bien dakord për Sekretarin e Përgjithshëm të ardhshëm. Nuk kemi arritur ende në atë moment, por jemi shumë afër dhe besoj se në javët në vijim do të arrijmë në pikën kur të 32 shtetet anëtare do të bien dakord për sekretarin e ardhshëm të përgjithshëm, theksoi Smith në një intervistë për MIA-n.

Ambasadori amerikan njoftoi gjithashtu se në Samit do të promovohen “një sërë politikash të reja” në lidhje me sigurinë kibernetike, të cilën në vitin 2016 Aleanca e caktoi si një domen të ri, që do të thotë se dispozita e nenit 5 të Traktatit të Uashingtonit për themelimin e NATO-s, i cili parashikon që një sulm ndaj një anëtari do të konsiderohet si sulm ndaj të gjithë anëtarëve dhe do të ndërmerren të gjitha veprimet e nevojshme për të ndihmuar aleatin e sulmuar, në të ardhmen mund të aplikohet edhe për një lloj sulmi kibernetik.

– Si gjithmonë kur nis një çështje të re, Aleanca fillon me një shtjellim të përbashkët të natyrës së sfidës. Pra, për disa vite ne kemi folur me aleatët për përvojat e tyre me sulmet kibernetike dhe cilat janë politikat e tyre kombëtare për parandalimin, parandalimin ose trajtimin e sulmeve kibernetike. Pasi kaluam ca kohë për të vlerësuar problemin, ne më pas kalojmë në punë, domethënë, tani po përpiqemi të ndërtojmë mjete brenda Aleancës për t'i pajisur më mirë aleatët me ekspertizën e tyre, si dhe ekspertizën e disa prej partnerëve tanë të largët. Ne po flasim me miqtë tanë në Japoni dhe Korenë e Jugut për strategjitë e tyre kombëtare të sigurisë kibernetike. Siguria kibernetike mbetet një tipar kyç i punës sonë brenda Aleancës. Shikoni samitin nga afër, mendoj se do të shihni katër ose pesë politika të reja. Dhe sigurisht, Maqedonia e Veriut do të përfitojë nga ato politika dhe do të kontribuojë me ekspertizën e saj brenda kornizës së Aleancës, thekson Smith.

Lidhur me deklaratën e ish-presidentit amerikan dhe kandidatit presidencial në zgjedhjet e ardhshme të nëntorit, Donald Trump, se nëse ai zgjidhet, SHBA-të nuk do të mbrojnë ata anëtarë të NATO-s që nuk ndajnë fonde të mjaftueshme për mbrojtje nëse sulmohen, që shkaktoi reagime të stuhishme në Evropë, Smith thotë se nuk mund të komentojë pikëpamjet e tij për aleancën, por se ka mbështetje të fortë dypartiake për NATO-n në Shtetet e Bashkuara.

- Na vizitojnë rregullisht delegacione nga Kongresi dhe nga Partia Demokratike dhe Republikane dhe ajo që shoh gjatë këtyre vizitave është përkushtimi për të ruajtur lidershipin e Shteteve të Bashkuara në Aleancë si dhe pjesëmarrja jonë aktive në vetë NATO. Nuk e di se çfarë do të ndodhë më pas, nuk mund të parashikoj rezultatin e zgjedhjeve në SHBA apo si do të sillet ndonjë kandidat në të ardhmen. Ajo që mund t'ju them është se publiku amerikan dhe Kongresi vazhdojnë të shprehin vazhdimisht një angazhim të fortë ndaj NATO-s, vuri në dukje Smith.

Në lidhje me idetë për të forcuar një mbrojtje të përbashkët evropiane dhe madje për të krijuar një ushtri evropiane, të cilat janë shfaqur që nga deklarata e Trump, Smith thotë se në dy vitet e fundit BE ka ndërmarrë "një numër hapash interesantë dhe të guximshëm" për të forcuar mbrojtjen dhe sigurinë e saj të brendshme. politikat dhe SHBA-ja mirëpret gjithçka që Bashkimi po bën për Ukrainën dhe përmasat e mbështetjes që vjen nga një organ që nuk ka aq shumë përvojë në këtë.

– BE-ja po krijon shumë politika të reja dhe tani ka strategjinë e saj industriale të mbrojtjes, duke punuar për të forcuar mjetet e saj të mbrojtjes dhe sigurisë. BE-ja po bën hapa të mëdhenj përpara në fushën e mbrojtjes dhe nëse shikojmë për shembull Holandën, e cila është anëtare e BE-së dhe NATO-s dhe shkallën në të cilën BE-ja po forcon forcat holandeze dhe çfarë po bën NATO, është një përfitim për të dy institucionet. Prandaj, ne jemi mjaft të kënaqur me atë që po bën BE-ja, thotë Smith.

Sipas saj, Aleanca ka punuar pa u lodhur gjatë dekadave për të ruajtur standardet dhe dëshiron të sigurojë që Evropa të mbështetet në standardet e NATO-s në të ardhmen dhe dëshiron që ne të shmangim dyfishimet e panevojshme.

“Që kur filloi lufta në Ukrainë, BE-ja dhe NATO-ja kanë punuar krah për krah për të mbështetur miqtë tanë në Ukrainë dhe ne presim që kjo të vazhdojë. Ne respektojmë dëshirën e BE-së për të trajtuar fragmentimin që ekziston në industrinë e tyre të mbrojtjes, por duam që ata të mbeten të hapur për blerjen e pajisjeve nga vendet joanëtare të BE-së si MB, SHBA, Norvegjia, Turqia dhe Koreja e Jugut. SHBA i mirëpret përpjekjet e Brukselit, por ne do të vazhdojmë të bisedojmë për të shmangur dyfishimet e panevojshme, tha ambasadori amerikan në NATO në një intervistë për MIA-n.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës