Johnson: Unë besoj se ushtria ukrainase mund të marrë përsëri territorin që mori

Boris Johnson / Foto nga JESSICA TAYLOR / AFP / Profimedia

Kryeministri britanik Boris Johnson, gjatë bisedës së sotme telefonike me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, i tha atij se beson se ushtria ukrainase mund të kthejë territorin e pushtuar nga forcat ruse, tha zëdhënësja e kryeministrit britanik.

Johnson informoi Zelenskyn për pajisjet më të fundit ushtarake britanike që do të mbërrijnë në Ukrainë në ditët dhe javët në vijim.

Siç theksoi zëdhënësja e kryeministrit britanik, pajisjet përfshijnë 10 sisteme artilerie vetëlëvizëse dhe municione.

Video e ditës