Johnson po lufton për mbijetesë, ligjvënësit janë të zemëruar për të kërkuar dorëheqjen e tij

Boris Johnson EPA-EFE / WILL OLIVER

Po zhvillohet seanca e Parlamentit britanik, në të cilën kryeministri Boris Johnson përballet me deputetët që i kërkojnë dorëheqjen.

Johnson përballet me akuzat për shkelje të masave të karantinës kur mori pjesë në një festë në Downing Street 10 në një kohë kur i gjithë vendi ishte nën karantinë të rreptë.

 

Skandali që mediat britanike e quajtën “Partigate” tronditi publikun dhe shumë ligjvënës të opozitës kërkuan dorëheqjen e menjëhershme të Johnson.

Përveç kësaj, së fundmi u zbulua se gruaja e Johnson, Carrie Simmons, gjithashtu organizoi një festë ditëlindjeje për burrin e saj gjatë karantinës.

 

 

Video e ditës