Johnson: Detyra e kryeministrit është të vazhdojë të punojë në rrethana të vështira dhe unë do ta bëj këtë

Boris Johnson / Foto: EPA-EFE / ANDY RAIN

Kryeministri Britanik Boris Johnson deklaroi sot se planifikon të qëndrojë në detyrë pavarësisht dorëheqjes së dy ministrave nga qeveria e tij, Sajid Javid и Rishi Sunak, si dhe largimin e një pjese të stafit. Johnson u tha deputetëve se "puna e kryeministrit, kur ka rrethana të vështira, është të vazhdojë përpara".

Mbajtja e Johnson në pushtet është tronditur nga dorëheqjet e Ministrit të Financave Sunak dhe Sekretarit të Shëndetësisë Javid.

Të dy dhanë dorëheqjen dje, duke theksuar se nuk mund ta mbështesin më Johnson për trajtimin e tij të skandaleve të etikës, përfshirë rastin e një zyrtari të lartë të akuzuar për ngacmim seksual.

Johnson zëvendësoi shpejt dy ministrat, duke e emëruar atë Steve Barkley në vend të Javidit, ndërsa ministër i financave do të jetë Nadeem Zahavi.

Megjithatë, sipas mediave britanike, mbështetja e Johnson në Partinë Konservatore po bie me shpejtësi. Kundërshtarët shpresojnë të ndryshojnë rregullat e partisë në mënyrë që Johnson të mund të rizgjedhet. Muajin e kaluar, anëtarët e partisë së tij votuan për besimin e tij - 41 përqind ishin kundër Johnson.

Burimi: MIA

Video e ditës