Jackie Kennedy: Sekretet e një gruaje që dinte të shndërrohej në një bukuroshe brenda natës

Jackie Kennedy
Foto Profimedia

Ish-Zonja e Parë e SHBA-së vdiq më 19 maj 1994 Jacqueline Kennedy Onassis, gruaja e Presidentit të 35-të të Shteteve të Bashkuara, John Kenedy, i cili u vra në vitin 1963. Jackie Kennedy mbahet mend për kontributin e saj në art dhe ruajtjen e arkitekturës historike, stilin, elegancën dhe hirin e saj.

Foto: Profimedia

Ajo ishte dhe mbetet një ikonë e stilit. Sidoqoftë, sekreti i saj është se ajo e donte veten, ndërsa hilet e ndihmuan vetëm që të tregonte veten në një dritë të bukur.

Ish zonja e parë amerikane Jackie Kennedy për një arsye u bë një ikonë e përjetshme e stilit botëror - ajo ishte një mjeshtre me truke të thjeshta bukurie për të arritur mrekulli.

Foto: Profimedia

Këtu janë sekretet e saj të preferuara për një pamje të përsosur:

Sapuni i baltës së Detit të Vdekur ishte një nga pastruesit e saj të preferuar të lëkurës. Produktet me ekstrakte të Detit të Vdekur janë të njohura për përqendrimin e mineraleve (për shembull, kalcium, kalium, magnez), të cilat rregullojnë mirë lëkurën dhe kanë një efekt qetësues.

Parfumi sensual ishte një markë e Jackie Kennedy. Ajo aplikonte çdo ditë aromën Lovely Patchouli 55 nga parfumeria luksoze franceze "House od Krigler". Ky parfum është një përzierje joshëse e notave aromatik të patchouli, qelibar dhe bergamot.

Perfeksionistja Jackie dhe se si ajo ishte e vetëdijshme se sa vetullat ekspresive dhe me formë perfekte mund të "ngrenë" pamjen e fytyrës. Prandaj, sigurohuni që vetullat tuaja të jenë të formuara bukur, dhe nëse është e nevojshme, "mbushni" ato me një laps ose furçë të veçantë. Nëse shkurtoni vetullat në shtëpi, kini kujdes të mos hiqni qimet - ata thonë se forma natyrale e vetullave, me rregullime të vogla, është forma perfekte që i përshtatet fytyrës.

Foto: Profimedia

Jackie nuk u komplikua kurrë dhe kjo është arsyeja pse ajo ishte mbretëresha e stilit. Nëse era ju merr flokët, mbështillni kokën me një shall mëndafshi në një model që ju pëlqen. Nëse dëshironi të fshehni shpejt vetullat, vishni syze dielli të mëdha dhe elegante.

Foto: Profimedia

Një nga zonjat e para më të dashura amerikane investoi shumë për pamjen e saj, por nuk mund të hiqte dorë nga cigaret, të cilat përveçse të dëmshme për shëndetin, ndikojnë keq edhe në lëkurë. Kështu ajo përdori kremra superhidratues për ta mbajtur fytyrën të freskët. Këshilla jonë është të mos pini cigare dhe të hidratoni rregullisht fytyrën.

Jackie pëlqente të bënte banja dielli, por për shkak të kësaj lëkura e saj ishte e prirur për pigmentim, dhe ajo e zgjidhi me sukses atë problem me një pluhur që përputhej në mënyrë të përsosur me fytyrën e saj. Prandaj, gjithmonë zgjidhni nuancën që duket më natyrale në fytyrën tuaj, dhe për fat të mirë, sot ne tashmë e dimë se sa e rëndësishme është ta aplikoni atë çdo ditë me sa më shumë faktor mbrojtës para se të vendosni përbërjen në verë.

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga @jacqueline_kennedy_onassis

Jackie-t i pëlqente buzëkuqët me ngjyra të ndezura dhe shpesh i përshtatte me nuanca veshjesh të kuqe dhe rozë. Nëse keni veshur një fustan klasik të kuq, vendosni buzët buzëkuq të kuq në të njëjtat tonalitete. Kjo do t'ju bëjë të dukeni edhe më të rafinuar.

Për shkak të ekspozimit të shpeshtë në diell, stilimit të flokëve të saj me trajtime të nxehta dhe përdorimit të llakut, parukierja e saj Peter Lamas rekomandoi mbrojtjen e majave të flokëve me vaj për mbrojtje. Provoni kokosin, ullirin, pluhurin ose dajën - aplikojeni në flokë për të paktën 30 minuta para se të lani, më pas shpëlajeni tërësisht. Nëse keni kohë, mund ta kaloni natën me maskë për një efekt më të mirë. Përsëriteni procedurën një herë në javë.

Video e ditës