FOTO | Jamie Oliver ndau recetën më të mirë të mëngjesit për këdo që dëshiron të humbasë peshë

Foto: Profimedia

Shefi i famshëm britanik Xhemi Oliver na frymëzon sërish me recetat e tij të thjeshta dhe të shpejta. Megjithatë, këtë herë ai kënaqet me një recetë mëngjesi që nuk përgatitet vetëm në një moment, por është ideale edhe për humbje peshe.

Çfarë fshihet në atë pjatë të shijshme? Bukë e shijshme thekre me lyerje kremoze me rikota, avokado dhe domate!

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i shpërndarë nga Jamie Oliver (@jamieoliver)

Përbërësit për 1 porcion:

– 1 copë bukë thekre

– 1 lugë çaji të plotë djathë ricotta

– ½ avokado (e pjekur)

– 1 domate

– pak lëng limoni

– 1 lugë çaji me arra pishe të skuqura (të quajtura edhe fara pishe ose arra pishe)

– 2-3 gjethe borzilok

- kripë dhe piper (sipas dëshirës)

përgatitja:

1. Përhapeni rikotën mbi bukë.

2. Prisni gjysmën e avokados dhe një domateje në feta të holla dhe më pas i përzieni me pak lëng limoni.

3. Copat e avokados dhe domates i rregullojmë në mënyrë të alternuar mbi bukë dhe sipas dëshirës i rregullojmë me pak kripë dhe piper.

4. Dekoroni me qepë dhe gjethe borziloku.

Shijoni mëngjesin e shijshëm dhe të shëndetshëm!

Jamie Oliver hodhi jashtë një ushqimore dhe humbi 12 kilogramë

Bëni një verë të përsosur të gatuar në shtëpi sipas recetës së të famshmit Jamie Oliver

 

Video e ditës