Jacobs dhe Likenkemper kampionë të Evropës në 100 metra

Lamont Marcel Jacob është vrapuesi më i shpejtë në Evropë/foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Sprinterja gjermane Gina Lickenkemper dhe italiani Lamont Jacobs fituan medaljen e artë në garën më atraktive të Kampionatit Evropian të Atletikës në Mynih, 100 metra.

Likenkemper fitoi titullin evropian në 100 metra me një triumf në një finale emocionuese në të cilën tre vrapuesit e parë të vendit përfunduan brenda një të qindtën e sekondës.


Gjermani festoi me 10.99 sekonda, po aq sa Mujinga Kambunji nga Zvicra, ndërsa britanikja Neita ishte një e qindta prapa dhe fitoi medaljen e bronztë.

Në finalen e meshkujve, Lamont Jackson triumfoi me kohën 9.95 sekonda përpara britanikut Jarnell Hughes i cili e përfundoi garën me kohën 9.99 sekonda dhe Jeremiah Azu nga Britania që pati një kohë 10.13 sekonda.

Video e ditës