Oferta të lira për asgjë nëse nuk keni një pasaportë të re – Marrja e dokumenteve të reja e ka dënuar parasezonin turistik

Plazhi në Sivota, Greqi/ foto: Dragan Mitreski

Qytetarët heqin dorë nga pushimet e lira nga fundi i majit dhe fillimi i qershorit, veçanërisht drejt Greqisë, pasi nuk kanë pasaporta të reja, të cilat, siç janë gjërat tani, presin edhe pas dy muajsh. Ndonëse të gjitha vendet e rajonit, përveç fqinjit jugor, lejojnë hyrjen me letërnjoftim, punonjësit e turizmit thonë se ka më pak interes për të pushuar në Shqipëri apo Mal të Zi.

Me ofertat e lira të minutës së fundit, agjencitë vendase po përpiqen të kursejnë të paktën një pjesë të parasezonit turistik, që nis këtë fundjavë të gjatë. Qytetarët heqin dorë nga pushimet e lira nga fundi i majit dhe fillimi i qershorit, veçanërisht drejt Greqisë, pasi nuk kanë pasaporta të reja, të cilat, siç janë gjërat tani, presin edhe pas dy muajsh.

Më të prekurit për këtë periudhë janë pensionistët, të cilët gjatë kësaj periudhe kanë shfrytëzuar aranzhimet e lira, të cilët tashmë “verbërisht” po rezervojnë një vend për shtatorin, pasi realizimi i planeve të tyre varet nga marrja e dokumenteve të reja. Ndonëse të gjitha vendet e rajonit, përveç fqinjit jugor, lejojnë hyrjen me letërnjoftim, punonjësit e turizmit thonë se ka më pak interes për të pushuar në Shqipëri apo Mal të Zi. Kroacia ndër vite është profilizuar si një destinacion i shtrenjtë dhe luksoz, që nuk është për xhepin e të gjithëve.

Agjencitë “Sloboden Pechat” bëjnë të ditur se udhëtimet për tre fundjavat e gjata – për 8 Mars, festën e 12 Majit dhe të Pashkëve – kanë shkuar në mënyrë katastrofike, kështu që për qershorin shkojnë për biletën e fundit – ulje maksimale në minutën e fundit. Mijëra qytetarë nuk mund të udhëtojnë jashtë vendit pas XNUMX shkurtit, sepse nuk kanë ndryshuar dokumentet e tyre personale, pra pasaportat dhe kartat e identitetit me emrin e ri kushtetues.

– Turnetë e 1 Majit dhe të Pashkëve thuajse nuk u zhvilluan dhe tani janë bosh edhe organizimet e para parasezonale për Greqinë. Njerëzit janë të indinjuar dhe ne po humbasim para për apartamentet e prenotuara paraprakisht. Fqinji jugor nuk na pranon pa pasaporta të reja dhe qytetarë të tillë ka pak. Posaçërisht pensionistët nuk mund t'i kalojnë pushimet më lirë - thonë në një agjenci të Shkupit.

Jakim Malenko nga agjencia e Ohrit “Vispoj” tregon për gazetën tonë se gjërat dalëngadalë po rregullohen, por qershori do të jetë i dobët, jo vetëm për shkak të problemit të pasaportës, por edhe për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

- Qershori tradicionalisht është pak më i dobët, kështu që interesi kalon në gusht dhe shtator, por më pas marrëveshjet janë shumë më të shtrenjta. Vendet përreth si Shqipëria dhe Mali i Zi gjithashtu lejojnë hyrjen me letërnjoftim, por interesi është shumë më i dobët. Sidomos Shqipëria, për të cilën ndër vite interesohen gjithnjë e më shumë, edhe pse ai destinacion nuk është më i lirë si dikur. Megjithatë, qytetarët janë mësuar me Greqinë, është afër dhe ofron kushte shumë të arsyeshme për pushime – shton Malenko për “Sloboden Pechat”.

Kjo periudhë ka shumë aranzhime promocionale dhe oferta për rezervime të hershme për pushimet verore që kushtëzohen me pagesën e një depozite të pakthyeshme.

- Të ndikuar nga pasiguria e pafundme, udhëtarët nuk janë të gatshëm të rrezikojnë të paguajnë një marrëveshje dhe të mos jenë në gjendje të udhëtojnë për shkak të situatës së pasaportës. Është një goditje e drejtpërdrejtë për numrin e rezervimeve në këtë periudhë, i cili është ulur në krahasim me vitin e kaluar. Si rezultat, vetë pasagjerët janë në humbje, duke mos pasur oferta solide, të cilat në korrik, gusht ose shtator janë më të larta se 30 deri në 50 për qind - shtojnë ata në një agjenci tjetër të Shkupit.

Sipas Donço Natsev nga “Arbo Travel”, turizmi po përballet me një krizë në operim për herë të dytë në më pak se katër vjet.

- Thjesht shpresonim që të dilnim nga humbjet e shkaktuara gjatë krizës për shkak të COVID-19 dhe na u hap mundësia për të luftuar konkurrencën, tani jemi përballë një të reje, të cilën shteti e bëri për ne duke ndryshuar dokumente udhëtimi dhe targa me emrin e ri të shtetit - tha së fundmi Nacev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës