Triumfi i dyfishtë i Marko Blazevskit në Twingo Cup

Foto: Kupa Twingo

Sezoni i tretë i kupës së vetme të garave në Maqedoni, Twingo Cup, i cili organizohet nga AKK Renault Sport Shkup dhe me ndihmën e madhe të Automotive Group, përfundoi me triumfi i dyfishtë i Marko Bllazevskit i cili arriti të fitojë titullin për vitin 2022. Dy garat e fundit nga nëntë gjithsej këtë sezon janë zhvilluar në pistën e Seres në Greqi. Ishte një duel i drejtpërdrejtë mes Marko Blazevskit dhe David Malinkowskit, të cilët vendosën nëse Twingo Cup do të merrte një kampion të ri apo nëse trofeu do të mbetej në zotërim të David Malinkovskit.

Blazevski është kampioni i tretë i Twingo Cup pas suksesit të Martin Delev në 2019 dhe David Malinkovski vitin e kaluar. Nuk ka pasur gara në sezonin 2020 për shkak të pandemisë Covid. Marko Blaževski, i cili iu bashkua Twingo Cup vitin e kaluar në gjysmën e dytë të sezonit, fitoi pesë nga nëntë garat që u zhvilluan këtë sezon. “Triumfe të dyfishta” pati në pista në Austri dhe tashmë në Greqi.

David Malinkovski është fituesi i përgjithshëm pas tri sezoneve në Twingo Cup me më së shumti pikë të fituara nga garat dhe si shpërblim do të marrë një veturë elektrike Renault Twizzy, që është çmimi kryesor për më të mirët në kampionatin e Maqedonisë Twingo Cup.

Para dy garave vendimtare të Seres, lider në klasifikimin e përgjithshëm ishte David Malinkovski, i cili kishte një avantazh prej dhjetë pikësh. Prandaj, dueli i tyre pritej të vendoste se kush do të jetë kampion i ri. Garën e parë për të qëndruar në lojë i është dashur të fitojë Marko Blazevski.

Bllazhevski edhe në kualifikuese tregoi se është maksimalisht i përqendruar dhe ka një “makinë fituese”. Ai pati pothuajse një sekondë më të mirë se Vladimir Treneski dhe David Malinkovski. Ajo paralajmëroi një garë të madhe.

Përfundimi i xhiros së shtatë të garës së parë në Seres ishte vendimtar kur në hyrje të vijës së finishit, Blazevski dhe Malinkovski hynë në nivel, por kampioni aktual doli pak nga pista, gjë që e lejoi Blazevskin të ecë përpara. Zoran Mirakovski përfitoi më së shumti nga dueli mes Blazhevskit dhe Malinkovskit, i cili arriti në vijën e finishit si i dyti, që është i gjashti i tij në podium këtë sezon.

Në podium u ngjit edhe Vladimir Trneski, i cili ishte "shofer i ditës", pasi edhe pse pati një përplasje të vogël në xhirot e hapjes dhe u rrëzua në fund të kolonës në fund të 16 xhirove, ai doli i treti. vend. Ai në xhirot e fundit arriti ta kalojë Malinkovskin, kështu që kampioni aktual në fund ra në vendin e katërt. Në garën e parë, serbi Nikola Jancic u rendit i pesti, i ndjekur nga Englishe Stojkovski, Slobodan Trajkovski dhe Muris Hamzic. Pika fituan edhe Boris Stojmenov dhe Nenand Kostovski

Gara e dytë ishte një garë gjithçka ose asgjë. Kampioni i ri do të jetë më i miri i duelit Bllazevski - Malinkovski. Gara filloi sipas renditjes së garës së parë, kështu që Blazhevski filloi nga rreshti i parë, kurse Malinkovski nga i dyti.

Nga raundi i pestë dyluftimin direkt në pistë e nisën Blazevski dhe Malinkovski. Bllazhevski nisi nga pole position, kurse Malinkovski i katërti, ndërsa në xhiron e katërt gaboi Treneski, i cili deri atëherë ishte në vendin e dytë, pas të cilit Malinkovski u ngjit në vendin e dytë.

Nga raundi i tetë, Malinkovski tregoi se do të luftojë deri në raundin e fundit, kur për herë të parë arriti ta kalojë Blazhevskin. Loja e tyre e parakalimit vazhdoi për disa xhiro në vijim kur Malinkowski bëri një gabim të vogël që lejoi Blazewski të merrte sërish epërsinë.

Deri në fund të garës nuk pati më surpriza, ndaj Blazhevski u gëzua për titullin e tij të parë.

AKK Renault Sport Shkup, si organizator i Kupës Twingo, falënderon Agjencinë për Rini dhe Sport dhe Federatën Automobilistike të Republikës së Maqedonisë së Veriut, si dhe të gjithë sponsorët që e mbështetën mbajtjen e garave. : Sparkase Leasing, Triglav, PSS, Automotive Group.

Renditja e përgjithshme e Kupës Twingo 2022

Marko Blazhevski 135
David Malinkovski 130
Zoran Mirakovski 100
Angelçe Stojkovski 85
Vladimir Treneski 83
Sllobodan Trajkovski 52
Boris Stoymenov 34
Muris Hamzic 30
Nenad Kostovski 24
Bojan Petrushevski 10

 

Video e ditës