Takimi dyditor i ministrave të jashtëm të NATO-s

NATO / Foto: MPB

Në kryeqytetin e Rumanisë fillon sot një takim dyditor i ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, fokusi i të cilit do të jetë forcimi i mbështetjes për Ukrainën në luftën e saj kundër pushtimit rus.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi se pjesëmarrësit e takimit në Bukuresht do t'i kushtojnë vëmendjen më të madhe "luftës së paligjshme të Rusisë në Ukrainë, e cila vazhdon të kërcënojë paqen dhe sigurinë euroatlantike".

Ministrat nga 30 anëtarët e NATO-s do të diskutojnë gjithashtu çështjen e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në aleancë dhe aktivitetet e Kinës, për të cilën Stoltenberg tha se "po rrit praninë e saj nga Arktiku në Ballkanin Perëndimor dhe kërkon të kontrollojë infrastrukturën e rëndësishme në aleatët e NATO-s".

Një nga temat e takimit do të jetë forcimi i ndihmës për Bosnjë-Hercegovinën, Gjeorgjinë dhe Moldavinë, “vendet partnere që përballen me presionin rus në mënyra të ndryshme”, tha Stoltenberg.

Gjatë takimit dy-ditor do të mbahen tre takime të Këshillit të Atlantikut të Veriut, organi kryesor vendimmarrës i NATO-s.

Së bashku me ministrat e vendeve anëtare të NATO-s, në të tre takimet do të marrin pjesë edhe krerët e diplomacisë së Suedisë dhe Finlandës, vende të të cilave pritet së shpejti anëtarësimi në Aleancë. Të gjithë anëtarët e NATO-s nënshkruan protokollin për pranimin e Suedisë dhe Finlandës dhe vetëm Hungaria dhe Turqia nuk e ratifikuan atë.

Sot do të mbahet një darkë pune në të cilën ministrave të Punëve të Jashtme të 30 vendeve anëtare të NATO-s, Suedisë dhe Finlandës, do t'i bashkohet edhe ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Dy takime të Këshillit të Atlantikut të Veriut të NATO-s do të mbahen nesër. Krerëve të diplomacisë së anëtarëve të Aleancës, Suedisë dhe Finlandës, në takimin e dytë do të bashkohen edhe ministrat e jashtëm të Bosnje-Hercegovinës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë.

Menjëherë para fillimit të takimit dyditor, Stoltenberg do të mbajë një fjalim në një forum të organizuar nga dega rumun e Institutit Aspen dhe Fondi Gjerman Marshall, me mbështetjen e NATO-s dhe më pas do të ketë një takim dypalësh me kreu i diplomacisë amerikane, Anthony Blinken.

Në një konferencë për shtyp me rastin e takimit në Bukuresht, Stoltenberg tha të premten në Bruksel se Aleanca do të vazhdojë t'i japë mbështetje të fortë Ukrainës për mbrojtjen e saj kundër agresionit rus, sepse në rast të fitores së Rusisë, e gjithë bota do të paguajë. një çmim i lartë prej vitesh.

- Presidenti rus (Vladimir) Putin nuk po bën përparim në Ukrainë, ndaj ai përgjigjet me brutalitet më të madh. Valët e sulmeve të qëllimshme me raketa në infrastrukturën civile i kanë lënë ukrainasit në gjendje të vështirë përpara dimrit. Sulmet e tmerrshme ndaj civilëve dhe infrastrukturës së rëndësishme civile, përfshirë shkollat ​​dhe spitalet, janë krime lufte dhe ata që qëndrojnë pas tyre do të mbahen përgjegjës, tha Stoltenberg.

Ai shprehu shpresën se ministrat në Bukuresht do të bien dakord për të rritur shpërndarjen e ndihmës jovdekjeprurëse në Ukrainë, e cila përfshin karburant, furnizime mjekësore dhe pajisje dimërore.

Video e ditës