Dy fytyrat e Siljanovska Davkovës dhe shteti pa emër

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Giorgos Gerapetritis/Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Presidentja Gordana Siljanovska-Davkova ruan të drejtën e përdorimit të emrit kushtetues në komunikimet zyrtare dhe në dokumentet zyrtare dhe pasi u “qortua” në inaugurim, shteti mbeti pa emër në paraqitjet e saj zyrtare. Në konferencën e fundit për shtyp të Samitit të krerëve të shteteve dhe qeverive të pjesëmarrësve në EQL, presidenti, si një orator i aftë, asnjëherë nuk e përmendi emrin e vendit që është mikpritës dhe kryesues dhe vetëm një herë përmendi "Kryesimin maqedonas. të procesit”. Zyrtarisht në konferencën për media, së bashku me presidentin shqiptar Bajram Begaj dhe presidentin malazez Jakov Milatoviq, ajo u prezantua si “Presidente”, të cilën i falënderoi personalisht dhe në emër të qytetarëve.

Ajo u shpreh e vendosur se me mospërdorimin e emrit kushtetues nuk po shkel Kushtetutën dhe mendon se një sjellje e tillë nuk do të sjellë probleme për vendin. Ajo thirri të drejtën hyjnore të secilit prej nesh, nga perëndia romake Janus, perëndia e diellit dhe më vonë e luftës dhe e paqes, e cila, sipas mitologjisë, kishte 2 fytyra: një rinore, që shikonte përpara, në të ardhmen, dhe një i vjetër, që shikonte prapa, në të kaluarën.

Mediat greke raportuan deklaratën e saj të dhënë në konferencën finale të takimit të PSYEE në Shkup, por në vend të perëndisë Janus në përkthimin nga maqedonishtja në greqisht shkruan "simboli yin-yang".

- Më lejoni t'ju kujtoj se dokumentet e mia personale, pasaporta, karta e identitetit, të gjitha dokumentet që dalin nga Kabineti mbajnë emrin kushtetues, është në kuadrin e së drejtës ndërkombëtare dhe në kuadrin e Kushtetutës. Është e vërtetë që çdo deklaratë e njerëzve të politikës, e atyre në poste interpretohet sikur të ishte një akt zyrtar, por secili prej nesh, ashtu si Janusi, ka dy fytyra, një zyrtar dhe një tjetër. Si njeri kam të drejtë, e përsëris që nga koha e Sokratit e deri më sot, në kuadrin e lirisë së mendimit dhe shprehjes së lirë të mendimit, të shprehem ashtu siç shprehem dhe nuk mendoj se kjo është shkelje ose e Kushtetutës ose e së drejtës ndërkombëtare - tha mbrëmë Gordana Siljanovska Davkova, duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari.

Për shkak të lirisë së tepërt të mendimit të presidentes, jo vetëm emri kushtetues "Republika e Maqedonisë së Veriut" u zhduk në mënyrë magjike nga fjalori i saj, por edhe shkurti i diskutueshëm "Maqedonia" që zemëron veçanërisht fqinjët jugorë për shkak të të njëjtit emër me veriun e tyre. provinca "Maqedonia", e njohur zyrtarisht ku ndodhen objekte arkeologjike nga mbretëria e lashtë maqedonase e Aleksandrit të Madh, të njohura dhe të vizituara nga turistë nga e gjithë bota. Që nga ora e parë e inaugurimit të Siljanovskës, mospërdorimi i emrit kushtetues nga pala greke u interpretua si shkelje e Marrëveshjes së Prespës, për të cilën reaguan edhe Uashingtoni edhe Brukseli.

Është e vërtetë që Biden në fjalimet dhe konferencat e tij për shtyp në Uashington dhe në mbarë shtetet amerikane, kur flet për problemet e brendshme, përdor emrin e shkurtër "America", por kur përfaqëson këtë vend të fuqishëm në skenën politike ndërkombëtare, ai nuk e bën këtë. minimizuar madhështinë dhe reputacionin e saj dhe nuk harron ose nuk lë emrin e plotë të superfuqisë.

Ky krahasim me Biden-in së fundmi është theksuar nga vetë presidentja si një justifikim pse ajo nuk duhet të përdorë emrin kushtetues, i cili meqë ra fjala, sipas Marrëveshjes së Prespës, është për përdorim të përgjithshëm. Nga ana tjetër, kjo marrëveshje nuk e ndalon përdorimin e mbiemrit "maqedonas", as nuk e konteston gjuhën dhe kombin maqedonas, siç e konsideroi pala greke, opozita e atëhershme dhe qeveria aktuale e Demokracisë së Re. është një marrëveshje e keqe kur u nënshkrua nga Zaev dhe Tsipras në 2018. vit, por pas ardhjes në pushtet Mitsotakis nuk e sfidoi dhe nuk mendoi ta pezullonte. Marrëveshja e Prespës, me gjithë protestat dhe rezultatin e referendumit, i hapi vendit rrugën drejt NATO-s dhe më pas mundësoi fillimin e negociatave për anëtarësim në BE.

Siljanovska pohon se nuk po devijon nga rruga evropiane, por retorika e saj nuk korrespondon me zotimet e deklaruara. Bashkëpunimi rajonal, respekti për fqinjët dhe ndërtimi i lidhjeve të qëndrueshme ekonomike, politike dhe të sigurisë është kusht për të gjurmuar rrugën e vetme që është anëtarësimi i plotë në BE.

Presidenti u mburr se ministri i Jashtëm grek, Giorgos Gerapetritis, gjatë vizitës së tij të shkurtër në Shkup, dërgoi mesazhe "me ngjyra rajonale" se si vendet e rajonit duhet të ndihmojnë njëri-tjetrin, për të ndërtuar sundimin e ligjit dhe respektimin e së drejtës ndërkombëtare. . Për zëvendësministren e Jashtme të Greqisë, Alexandra Papadopoulou tha se e njeh nga e kaluara.

Por njohja me Papadopoulou kur ishte ambasadore në Shkup 12 vjet më parë nuk do të thotë shumë sepse diplomatja me përvojë e vizitoi presidentin maqedonas në një intervistë për "360 gradë" se e drejta për vetëvendosje dhe liria e shprehjes mund të vlejë për qytetarët e thjeshtë. , por jo përfaqësuesve të lartë të shtetit që përfaqësojnë shtetin.

– Kur Kryeministri, Presidenti ose Ministri i Punëve të Jashtme ose Ministri i Mbrojtjes flasin në cilësinë zyrtare, ata përfaqësojnë shtetin dhe shteti ka një emër kushtetues që përcaktohet dhe bihet dakord me një marrëveshje ndërkombëtare të lidhur brenda korniza e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Më lejoni të sqaroj edhe një herë – ky emër, emri kushtetues i vendit, është emër për përdorim universal (erga omnes) për të cilin është rënë dakord në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe duhet respektuar. Nuk është një çështje personale - kujtoi Papadopoulou.

Përveç që presidentja Siljanovska-Davkova nuk e shqiptoi emrin kushtetues gjatë betimit më 12 maj, ai humbi edhe nga faqja e saj zyrtare. Në festën në Vatikan, ajo mori një kurorë mbi të cilën donte të shkruante "RS Macedonia", por nuk kishte vend të mjaftueshëm dhe nga zyra e presidentit italian Giorgio Mattarella, ajo doli me një deklaratë me shkrim, të cilën ajo. lexoi e hutuar dhe në të cilën ajo nuk e përmendi fare vendin, dhe gjithashtu në Berlin. Emri zyrtar i vendit nuk përmendet në asnjë njoftim nga kabineti i Presidentit për të gjitha takimet zyrtare me ambasadorë dhe shtetarë të huaj, gjë që të lë përshtypjen se Gordana Siljanovska-Davkova është një institucion në një vend, emri i së cilës nuk ia vlen të thuhet publikisht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës