Një vajzë dyvjeçare amerikane u bë anëtarja më e re e Mensa-s

Guinness e njohu zyrtarisht Ayla-n si anëtaren më të re femër të Mensa/Foto: H

Dy vjeçarja Ayla McNabb nga shteti amerikan i Kentakit u bë anëtarja më e re e Mensa-s dhe gjithashtu arriti një rekord Guinness.

Prindërit e vajzës, Jason dhe Amanda, vunë re aftësinë e Ayla për të lexuar fjalët mbrapsht, pas së cilës vunë re fjalë të shkruara me shkronja shumëngjyrëshe në lodrat përreth shtëpisë, si dhe fjalën "mace" pranë kafshës shtëpiake Booger.

McNabs kontaktoi një psikolog që testoi inteligjencën e vajzës, për të cilën ai bëri një përjashtim pasi dëgjoi për talentet e saj, raportoi Guardian.

Pasi shënoi në përqindjen e 2022-të të inteligjencës specifike të moshës në testin Stanford-Binet IQ në qershor 99, Guinness e njohu zyrtarisht Ayla-n si anëtaren më të re femër të Mensa, një organizatë jofitimprurëse që pranon anëtarësim ata që shënojnë të paktën të 98-ën. përqindje në Stanford -Binet ose teste të tjera të standardizuara të IQ.

McNabs shpresojnë që duke u bashkuar me Mensa-n, ata do të gjejnë një komunitet prindërish me të cilët mund të ndajnë përvoja dhe të gjejnë një plan edukimi individual për Ayla-n.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës