Dy të tretat e amerikanëve kanë frikë nga dhuna pas zgjedhjeve në fund të vitit

Debati midis Trump dhe Biden gjatë fushatave zgjedhore presidenciale 2020 / Foto: KEVIN DIETSCH / UPI / Profimedia

Dy nga tre amerikanë thonë se janë të shqetësuar se zgjedhjet mes presidentit demokrat Joe Biden dhe paraardhësit të tij republikan Donald Trump më 5 nëntor mund të pasohen me dhunë politike, sipas një sondazhi të ri nga Reuters në bashkëpunim me Ipsos.

Rezultatet e sondazhit me 3.934 të rritur amerikanë tregojnë shqetësimin e popullit amerikan se trazirat që pasuan humbjen e Trump në zgjedhjet e 2020 mund të përsëriten në Shtetet e Bashkuara.

Më pas, pretendimi i rremë i presidentit se humbja e tij ishte rezultat i mashtrimit, nxiti mijëra ndjekës të sulmonin Kongresin Amerikan.

Rreth 68 për qind e të anketuarve në sondazhin online, 83 për qind e mbështetësve demokratë dhe 65 për qind e republikanëve, thanë se janë dakord me deklaratën se janë të shqetësuar se ekstremistët do të përdorin dhunë nëse nuk janë të kënaqur me rezultatin e zgjedhjeve.
Në një nivel të përgjithshëm, 15 për qind e të anketuarve nuk ishin dakord me atë deklaratë, dhe 16 për qind nuk ishin të sigurt.

Në intervistat e fundit, Trump ka përsëritur mosmarrëveshjen e tij me rezultatet e zgjedhjeve dhe i ka karakterizuar demokratët si mashtrues në mitingjet e fushatës.

Sondazhi, i kryer nga 7 deri më 14 maj, zbuloi se republikanët nuk i besojnë besueshmërisë së zgjedhjeve amerikane më shumë sesa demokratët. Vetëm 47 përqind e republikanëve thanë se ishin të bindur se rezultatet e zgjedhjeve të nëntorit do të ishin të sakta dhe legjitime, krahasuar me 87 përqind të demokratëve që shprehën besim në një rezultat të tillë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës