Dy boksierët maqedonas Lama dhe Etemi në Kampionatin Botëror në Beograd

Jasim Lama dhe Arsim Etemi do të përfaqësojnë boksin maqedonas në WC në Beograd / Foto: facebook.com/arsim.etemi.7

Kampionati Botëror i Boksit, i cili po mbahet në kryeqytetin serb Beograd nga data 24 tetor deri më 6 nëntor 2021 në Stark Arena, tashmë ka nisur zyrtarisht.

Maqedonia në këtë WC përfaqësohet nga dy boksierë, Jasin Lama në kategorinë deri në 60 kg. dhe Arsim Etemi në kategorinë 80 kg.

Lama do të luajë të mërkurën (27 tetor) kundër konkurrentit të Seychelles Fabio Roselli.

Etemi është i lirë në turin e parë, ndërsa më 30 tetor rival i tij do të jetë moldavi Andrej Çiriakov.

Në këto dy javë 650 boksierë nga e gjithë bota do të luftojnë për të fituar një nga medaljet.

Për herë të parë në historinë e Kupës së Botës, fituesit e medaljeve do të marrin edhe çmime në para, me një grup çmimesh prej 2.600.000 milionë dollarësh. 100.000 dollarë do të jepen për arin, 50.000 dollarë për një medalje argjendi nga Federata Botërore e Boksit (AIBA), dhe 25.000 dollarë për bronzin.

Video e ditës