Dy studentë nga Maqedonia janë lënduar nga tërmeti në Turqi

EPA-EFE/DENIZ TEKIN

Dy shtetas maqedonas janë lënduar nga tërmeti në Turqi. Sipas informacioneve nga MPJ, bëhet fjalë për studentë që po qëndrojnë në atë shtet përmes programit “Erasmus Plus”.

- Ministria e Punëve të Jashtme, përmes Ambasadës së saj në Ankara dhe Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, ka dhënë informacion dhe ka kontaktuar nëntë qytetarë tanë që ndodhen në rajonin e kërcënuar. Bëhet fjalë për tetë studentë dhe mentor/mësues të tyre, të cilët po qëndrojnë në Republikën e Turqisë përmes programit “Erasmus Plus”. Si pasojë e tërmetit dy nga nxënësit kanë pësuar lëndime fizike: një nxënës ka lëndime më të rënda – frakturë për të cilën aktualisht po punon personeli mjekësor dhe është në fazë riparimi, ndërsa nxënësi i dytë ka lëndime të lehta. Asnjë nga nxënësit dhe mentori nuk janë në rrezik - njoftojnë Ministria.

Ministria e Punëve të Jashtme deri më tani nuk ka informacione për shtetas të tjerë të Maqedonisë që janë në gjendje të rrezikshme, apo që kanë nevojë për ndihmë, por siç thonë nga atje, përfaqësitë vazhdojnë të jenë në komunikim të vazhdueshëm si me institucionet kompetente të Turqisë ashtu edhe me Maqedoninë. qytetarët të cilët janë të informuar dhe të cilët informojnë për kushtet në terren.

- Sipas udhëzimeve të MPJ-së, tashmë në rajon është dërguar një diplomat nga Ambasada në Ankara për të ndihmuar në evakuimin e studentëve nga qyteti Kahraman Marash, si dhe për të dhënë informacion dhe prezencë direkt në terren në. pjesët më të kërcënuara për ndërhyrje të mundshme shtesë- shtoi MPJ.

Ministria rikujton se përfaqësitë diplomatike në Turqi janë në dispozicion 24 orë në ditë për të gjitha pyetjet e mundshme, në numrat e telefonit: +905394569710 në Ankara, +905456149777 në Stamboll dhe + SOS telefon i MPJ-së në Shkup 38975273732.

Atleti maqedonas Luka Stankovski i shpëtoi tërmetit katastrofik në Gaziantep të Turqisë: Mora dy ditë pushim dhe u ktheva në Shkup

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës