Arrestohen dy spiunë rusë në Bavari

Policia gjermane / Foto EPA-EFE/Blaulicht-News

Prokurorët federalë arrestuan dy spiunë të dyshuar rusë dje në Bavari nën dyshimin për spiunim dhe planifikim të sulmeve ndaj objektivave ushtarake për të minuar mbështetjen për Ukrainën, raporton sot Euraktiv.

Dy burrat dyshohen se punonin për një shërbim të huaj të inteligjencës në një "rast veçanërisht të vështirë", thanë prokurorët. Njëri akuzohet për planifikimin e sulmeve, kryesisht kundër infrastrukturës ushtarake dhe objekteve industriale në Gjermani.

– Autoritetet tona të sigurisë parandaluan sulme të mundshme shpërthyese për të minuar ndihmën tonë ushtarake për Ukrainën. Ky është një rast serioz i aktivitetit të dyshimtë nga një agjent i regjimit kriminal të Putinit, u tha gazetarëve Ministrja e Brendshme Nancy Feser.

Sipas prokurorisë, i pandehuri kryesor ka qenë në kontakt me një person të lidhur me shërbimin sekret rus që nga tetori i vitit 2023.

Të dy burrat u tha gjithashtu se kishin vëzhguar disa objektiva të mundshëm, duke përfshirë bazat amerikane, ku po mblidhnin informacione në lidhje me sulmin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës