Dy pensionistë australianë kaluan gati 500 ditë në një lundrim sepse ishte më lirë se një shtëpi pleqsh

Foto në ekranin e printimit të YouTube

Një çift pensionistësh nga Australia janë bërë 'ujqër deti' pasi kaluan gati 500 ditë në det pasi rezervuan 51 lundrime të njëpasnjëshme dhe udhëtuan pothuajse nëpër botë, sepse ishte më lirë se sa të shkonin në një shtëpi pleqsh.

Marty dhe Jess Ansen u nisën në lundrimin e tyre të parë më 16 qershor 2022, pas dy vitesh kufizime të rënda për shkak të pandemisë dhe kanë vazhduar udhëtimet e tyre deri më sot, duke rezervuar gjithsej 51 deri më tani.

Çifti qëndroi në Coral Princess Cruises me 2.000 pasagjerë për më shumë se 450 ditë - më shumë se shumica e anëtarëve të ekuipazhit, përfshirë kapitenët - dhe pritet të qëndrojnë në bord për dy vjet.

"Më në fund, i thashë agjentit tim të udhëtimit, 'Vetëm rezervoni'", tha Marty për Current Affair.

Çifti pretendon se është më lirë të lundrosh botën për dy vjet sesa të paguash për një shtëpi pleqsh.

Sipas çiftit, një nga përfitimet e stilit të jetesës është se "ka gjithmonë diçka për të bërë, nga kërcimi në darkë dhe një shërbëtore që vjen për të pastruar dhomën tuaj".

Jess-it i pëlqente veçanërisht salla e vallëzimit, ndërsa Marty-t i pëlqente të bënte "miq të përjetshëm".

Udhëtimi i tyre do të zgjaste tetë muaj të tjerë përpara se çifti të kthehej përfundimisht në shtëpi. Por ky nuk do të jetë fundi i udhëtimeve të tyre në botë. Ata planifikojnë të hipin në Crown Princess, një anije edhe më e madhe, edhe një vit.

Sa i përket familjes së tyre, ata thonë se i shohin kur ndalojnë në portet pranë shtëpive të tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës