Dy pacientë vdiqën në dhomën e pritjes së një klinike në Zagreb, nuk kishte shtrat të lirë

Foto: Rawpixel

Javët e fundit, dy pacientë vdiqën në rrethana të ngjashme në Spitalin klinik "Sveti Duh" në Zagreb, të mbetur të shtrirë në karrocat e transportit në dhomën e pritjes së urgjencës.Indeks".

Një pacient u gjet i vdekur në dhomën e pritjes nga familjarët, tjetri nga një ekuipazh i ambulancës.

Siç mësoi “Index”, të dy pacientët janë shtruar në urgjencë, pas së cilës janë vendosur në karroca transporti të shtrirë dhe janë lënë të presin në dhomën e pritjes, pasi nuk kishte shtretër të lirë.

Rasti i parë ka ndodhur natën mes 20 dhe 21 shkurtit. Bëhet fjalë për një pacient që mbeti në dhomën e pritjes dhe i cili u gjet i vdekur në mëngjes nga familjarët e tij.

Disa ditë më vonë, pati një rast të ngjashëm me një pacient tjetër. Pasi është mjekuar, është thirrur sërish një ambulancë për pacientin, i cili po ashtu priste në dhomën e pritjes. Punonjësit e transportit mjekësor e gjetën burrin të vdekur. Në të dyja rastet, vdekja e pacientëve është vërejtur fillimisht nga personat e jashtëm, gjegjësisht familja e të ndjerit dhe punonjësit e transportit mjekësor dhe vetëm më pas nga stafi i spitalit.

Nga spitali thonë se në rastet nuk ka pasur asnjë gabim mjekësor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës