Dy të vdekur nga granatimet ruse të Khersonit

Ukraina Kherson lufton
Kherson, Ukrainë / EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Të paktën dy persona vdiqën dhe tre u plagosën nga bombardimet ruse këtë mëngjes në qytetin ukrainas Kherson, thanë autoritetet lokale.

Kryetari i qarkut Oleksandar Prokudin publikoi një video pas sulmit ku shiheshin dy trupa të pajetë në një rrugë në qendër të qytetit.

Kryetari i bashkisë së Khersonit, Roman Mrochko, tha se dy mjekë u plagosën herët në mëngjes në një tjetër sulm artilerie në një objekt mjekësor.

Autoritetet ruse njoftuan më parë se neutralizuan 35 dronë ukrainas mbi gadishullin e aneksuar të Detit të Zi të Krimesë dhe Detin Azov.

Një tentativë e regjimit ukrainas për të kryer një sulm terrorist duke përdorur dronë është parandaluar mbrëmë, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes ruse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës