Dy burra dhe dy gra pranuan se kishin gjuajtur me gurë qendrën kulturore maqedonase në Blagoevgrad

Foto: MIA

Dy burra dhe dy gra janë ndaluar nga policia në Blagoevgrad në lidhje me aktin vandalizëm gurëzimi i qendrës kulturore maqedonase "Nikola Vaptsarov". Sipas mediave bullgare, ata kanë pranuar krimin për të cilin akuzohen.

Sipas mediave bullgare, të arrestuarit janë rreth 40 vjeç dhe nuk kanë precedentë penalë.

Xhami në hyrje të klubit kulturor maqedonas në Bllagoevgrad është thyer me gurë në mbrëmjen e 4 shkurtit, pas shënimit të përvjetorit të lindjes së Goce Dellçevit në Shkup.

Është vrarë me gurë klubi maqedonas “Nikola Vaptsarov” në Bllagoevgrad

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës