Njëzet liderë evropianë në Paris në një konferencë për Ukrainën

Foto: Pexels / Thorsten technoman

Rreth 20 liderë evropianë do të takohen sot në Paris për t'i dërguar një mesazh presidentit rus Vladimir Putin për një zgjidhje evropiane të konfliktit në Ukrainë dhe për të hedhur poshtë pretendimet e Kremlinit se Rusia do të fitojë luftën dyvjeçare, tha Pallati Elysee.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka ftuar homologët e tij evropianë në Pallatin Elysee për një takim pune të organizuar me ngut për shkak të përshkallëzimit të agresionit rus në javët e fundit, thanë këshilltarët e Macron.

- Ne duam t'i dërgojmë një mesazh shumë të qartë Putinit se ai nuk do të fitojë në Ukrainë. Qëllimi ynë është të shkatërrojmë idenë që ai dëshiron të na rrënjosë, se ai do të fitojë, tha një këshilltar i presidentit francez.

Pas sukseseve fillestare në zmbrapsjen e ushtrisë ruse, Ukraina pësoi disfata në frontin lindor, me gjeneralët e saj që ankoheshin për mungesë armësh dhe trupash.

Në konferencë është paralajmëruar prania e kancelarit gjerman Olaf Scholz, ministrit të Jashtëm britanik David Cameron, kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez, kryeministrit holandez Mark Rutte, si dhe liderëve nga vendet nordike dhe baltike. SHBA-të do të përfaqësohen nga Jim O'Brien, Ndihmës Sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike dhe Kanadaja nga Ministri i Mbrojtjes Bill Blair.

Zyrtarët francezë thanë se një konferencë e sigurisë në Mynih në fillim të këtij muaji, e cila përkoi me vdekjen e kundërshtarit rus të Putinit, Alexei Navalny, u karakterizua nga "pesimizëm dhe dëshpërim" dhe se Macron dëshiron ta kundërshtojë këtë.

- Ne nuk jemi as pesimistë, as të dëshpëruar. Ne duam që Rusia ta kuptojë këtë, tha këshilltari francez, duke shtuar se takimi nuk do të jetë një rast për të njoftuar dërgesat e reja të armëve në Ukrainë, por për të diskutuar mënyrat për të punuar në mënyrë më efektive në terren, si dhe për të forcuar koordinimin midis aleatëve. dhe Ukrainës.

Zyrtarët francezë thanë se agresiviteti i Rusisë ishte zgjeruar javët e fundit me veprime të reja, të tilla si fluturimi i Putinit me një bombardues me aftësi bërthamore. Kjo, sipas Francës, është një përpjekje për të trembur evropianët në një kohë kur mbështetja e Shteteve të Bashkuara është në pikëpyetje në lidhje me zgjedhjet presidenciale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës