Dy simptoma që tregojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare

Media profesionale
Foto: Profimedia

Sëmundjet e sistemit kardiovaskular janë një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjeve në botë – ato janë përgjegjëse për rreth një të katërtën e të gjitha vdekjeve.

Ka një sërë faktorësh që mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Disa janë gjenetikë dhe mosha, dhe disa ndikohen nga zakonet e jetesës si dieta, stërvitja dhe pirja e duhanit. shkruan “Express”.

Një studim i ri zbuloi se përdhes, një lloj artriti, lidhet me një rrezik 58 për qind më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare.

Rreziku është edhe më i lartë për gratë dhe ato nën 45 vjeç që e kanë këtë gjendje, sipas studiuesve.

Përdhesi është një gjendje jashtëzakonisht e dhimbshme që shkakton ënjtje dhe skuqje të kyçeve dhe është një nga llojet më të zakonshme të artritit inflamator në botë. Është më e zakonshme tek meshkujt dhe të moshuarit, por mund të prekë edhe femrat dhe të rinjtë.

Foto: Sorapop Udomsri / Panthermedia / Profimedia

Dy simptomat kryesore të përdhes:

Dhimbje të forta të papritura të kyçeve – zakonisht në gishtin e madh, por mund të jetë edhe në nyje të tjera të këmbëve, kyçeve, duarve, kyçeve, bërrylave ose gjunjëve.

Lëkurë e ngrohtë, e fryrë, e kuqe në kyçin e prekur.

Studimet e mëparshme kanë lidhur përdhesin me rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por kjo është hera e parë që studiuesit kanë shqyrtuar gamën e gjerë të sëmundjeve të mbuluara në një studim kaq të madh.

Si pjesë e këtij studimi, ekipi analizoi të dhënat nga më shumë se 152.000 njerëz me përdhes, së bashku me më shumë se 700.000 kontrolle të përputhura.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës