Dy helikopterë policie me më shumë se 30 tonë ujë u përfshinë në lokalizimin e zjarrit nën Solunska Glava

Foto: MIA

Ministria e Punëve të Brendshme ka vepruar sot në rastin e zjarrit në fshatin Belicë, Komuna Makedonski Brod, në lokalitetin “Argulica” nën Solunska Gllavë, i raportuar gjatë ditës së djeshme, i cili ka prekur pyllin me kërcell të ulët, bar. dhe shkurre.

Me koordinim të Qendrës për menaxhim me kriza në shuarjen e zjarrit, përveç ekipit të zjarrfikësve të TPPE Makedonski Brod dhe NP "Pyjet Kombëtare", filialit "Sandanski", si dhe një aeroplan i ZSHS-së, për shkak të rreziku i përhapjes së zjarrit në pyllin me pisha, në terrene të paarritshme dhe shkëmbore, janë thirrur në ndihmë dy helikopterë të Ministrisë së Brendshme nga Departamenti i Njësive të Aviacionit, të tipit Bel-212 dhe Bel-412, të cilët me kova zjarrfikëse, me të cilën janë pajisur, në disa raste ka hedhur mbi 30 tonë ujë dhe ka kontribuar në lokalizimin e zjarrit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës