Dy avionë me diplomatë rusë fluturuan nga Sofja në Moskë: asnjë nga të dëbuarit nuk funksionoi kundër Bullgarisë

Diplomatët rusë me familjet e tyre u larguan nga Bullgaria/Foto: Screenshot/video BGNES

Me mirënjohje e lë Bullgarinë dhe bullgarët me të cilët kam punuar për shumë vite, Ministri Fuqiplotë i Federatës Ruse në Sofje, Filip Voskresenski, i cili është një nga diplomatët rusë të dëbuar.

I pyetur se si do ta komentojë vendimin e qeverisë bullgare, ai deklaroi se ambasada ruse në Bullgari tashmë ka dhënë një koment zyrtar për atë që ka ndodhur, përkatësisht për shpalljen persona non grata të 70 diplomatëve dhe zyrtarëve rusë.

“Faleminderit të madh për bullgarët që na kanë shprehur mbështetje të madhe këto ditë dhe jo vetëm”, tha Voskresenski dhe shtoi: “Asnjë nga të dëbuarit nuk ka punuar kundër Bullgarisë. Dëbimi ynë është i paligjshëm dhe arrogant. Ne kemi punuar vetëm për zhvillimin e marrëdhënieve ruso-bullgare, kemi punuar me ndershmëri dhe hapur”.

Ai tregoi se në mesin e atyre që po largohen janë konsujt e përgjithshëm në Ruse dhe Varna, si dhe personeli ndihmës në ambasadën në Sofje. Dhe për çështjen se a do të mbyllet misioni në Sofje do të vendosë presidenti i Federatës Ruse, theksoi Voskresenski.

Dy avionë të Federatës Ruse kanë mbërritur sot në aeroportin e Sofjes për të çuar në atdhe 70 diplomatët dhe përfaqësuesit diplomatikë të dëbuar nga Bullgaria, si dhe të afërmit e tyre.

Sipas informacioneve të pakonfirmuara, numri i përgjithshëm i shtetasve rusë që po largohen sot nga Bullgaria është rreth 170 persona.

Dy avionët u ngritën në orën 15:15 dhe 30:2 me orën lokale. Fluturimet janë nga Aeroporti i Sofjes në Aeroportin Vnukovo të Moskës. Në Terminalin XNUMX, u siguruan katër sportele për regjistrimin e pasagjerëve.

Më 28 qershor, kryeministri i dorëhequr Kiril Petkov njoftoi se Bullgaria po tërhiqte 70 diplomatë dhe përfaqësues diplomatikë rusë.

“Ne po tërheqim 70 diplomatë rusë. Të gjithë ata që punojnë për interesa të huaja do të thirren të kthehen në vendin nga kanë ardhur”, tha Petkov, i cili i përgëzoi shërbimet për punën e mirë.

Shumica e rusëve mbërritën në aeroport me autobusë të organizuar nga përfaqësia diplomatike e Federatës Ruse në Bullgari. Megjithatë, disa prej tyre kanë mbërritur edhe me makina dhe furgona.

Për të mos i shqetësuar ata, në aeroportin e Sofjes, në sallonin e Terminalit 2, ka pasur prani të shtuar të policisë, raportojnë mediat bullgare.

Video e ditës