BDI bën pazare për raundin e dytë me “bagazhin e votave”

Vilë me ujë

Shantazhet e BDI-së, VMRO-DPMNE thonë se nuk flasin me askënd nën ultimatum dhe shantazh, ndërsa LSDM vlerëson se tani prioritet nuk është ndryshimi i Kushtetutës në pjesën e zgjedhjes së presidentit të shtetit.

A ka mundësi që zgjedhjet presidenciale të dështojnë dhe të mos arrijnë regjistrimin 40 për qind? Kjo pyetje shtrohet pasi BDI-ja kushtëzoi votat për kandidatin e tyre presidencial Bujar Osmani që në raundin e dytë të shkojë te Stevo Pendarovski apo Gordana Siljanovska-Davkova vetëm nëse LSDM ose VMRO-DPMNE pranojnë ndryshimin e Kushtetutës – zgjedhjen e presidentit të shtetit. për të qenë në Kuvend!

Ky është kushti i ri i dhënë nga partia e Ali Ahmetit pasi tashmë kishte vënë kusht që BDI të mos jetë në asnjë qeveri të ardhshme nëse presidenti dhe nënkryetari i shtetit nuk zgjidhen me shumicë prej dy të tretash dhe Badenter në Kuvend.

LSDM dhe VMRO-DPMNE nuk përgjigjen nëse Ahmeti paralajmëron bojkot të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe se mund të dështojë zgjedhja e kreut të shtetit.

Analisti politik, Vladimir Bozhinovski, nga ana tjetër, hedh poshtë mundësinë që zgjedhjet presidenciale të dështojnë. Në lidhje me shantazhet e BDI-së, nga VMRO-DPMNE thonë se nuk bisedojnë me askënd nën ultimatume dhe shantazhe, ndërsa LSDM vlerëson se ndryshimi i Kushtetutës në pjesën e zgjedhjes së presidentit të shtetit tani nuk është prioritet.

Arbër Ademi: Bojkoti nuk është mjet i përshtatshëm

Gjendjen e re të BDI-së e bëri të ditur fillimisht zëvendëskryeministri Artan Grubi në një emision debatues në Tv Klan.

- Ne kemi nevojë për mbështetje plebishitare dhe aklamative nga shqiptarët, në formën e një referendumi në këto zgjedhje, për të siguruar nga 150.000 deri në 200.000 vota për zgjedhjet presidenciale. Nëse i sigurojmë këto vota më 24 prill në emër të Bujar Osmanit, a e dini sa bagazh kemi në raundin e dytë zgjedhor të 8 majit? Ne do të themi, ja ku e keni këtë bagazh me votat e shqiptarëve, uluni dhe firmosni publikisht se po ndryshojmë Kushtetutën për mënyrën e zgjedhjes së presidentit dhe për përfshirjen e bullgarëve. Sepse ato vota do të përcaktojnë se kush do të fitojë, kandidati i LSDM-së apo i VMRO-së - tha Grubi.

Deputeti Arbër Ademi nga para “Vila Vodno” ku njoftoi se kanë filluar mbledhjen e 10.000 nënshkrimeve për kandidaturën e Bujar Osmanit për kryetar të shtetit, kërkoi mbështetje nga shqiptarët dhe të gjithë qytetarët e tjerë, sepse ka ardhur koha që të hapet rruga për një Presidenti shqiptar i shtetit.

Arber Ademi Foto: Ademi Printscreen

- Thelbi i idesë së liderit Ali Ahmeti është zgjedhja e kryetarit të shtetit për të qenë në Kuvend me dy të tretat e shumicës dhe me Badenter, për të siguruar një konsensus social, mbipartiak, mundësojnë me mbi 80 vota në Kuvend dhe me konsensus etnik të parandalohet mbivotimi etnik nga dy partitë më të mëdha maqedonase. Këtë ide Ahmeti e ka paraqitur në kongresin e dytë të partisë në Shkup në vitin 2009, kur ka renditur pozitat që atëherë ishin të paarritshme për shqiptarët. Kërkojmë mbështetje absolute dhe masive nga shqiptarët për osmanët për ndryshimin e Kushtetutës. Ky do të jetë qëndrimi i BDI-së për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare – tha Ademi.

I pyetur nëse kërkesa e BDI-së paralajmëron një bojkot të balotazhit presidencial, Adejemi tha se bojkoti nuk është një mjet i përshtatshëm.

- Jemi të fokusuar maksimalisht për të fituar një fitore, por edhe për legjitimim që pas zgjedhjeve të hapet Kushtetuta në rubrikën për president. Bojkoti nuk është mjet i përshtatshëm – tha Ademi.

VMRO-DPMNE tha për “Sloboden Pechat” se BDI, e cila paraqitet si parti evropiane, duhet të heqë dorë nga politika e saj retrograde dhe militante që përdor terma si ultimatum dhe të ulet të diskutojë për përmirësimin e kushteve të të gjithë qytetarëve, pa dërguar dëshira dhe shantazhe.

- Më në fund të kuptojnë se edhe ata janë pjesë e Maqedonisë dhe jo agjenci e huaj dhe të fillojnë të sillen kështu. Me sa duket e vetmja gjë për të cilën shquhet Ahmeti është të këndojë nëpër zyra dhe duke parë se çfarë sugjerimesh i bën, më mirë t'i kthehet atij zanati. VMRO-DPMNE nuk flet me askënd nën ultimatume dhe shantazhe – thonë nga VMRO-DPMNE.

Aleksandar Nikoloski, nënkryetar i VMRO-DPMNE-së/Foto: Sloboden Pechat/Metodi Zdraev

Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së, Aleksandar Nikoloski, nga ana tjetër, u ka bërë thirrje qytetarëve që të dalin masivisht në zgjedhje dhe të votojnë në numër sa më të madh.

-U bëj thirrje qytetarëve që të dalin masivisht në qendrat e votimit dhe të votojnë sa më shumë për të mos lejuar që Ali Ahmeti dhe Artan Grubi të bëjnë shantazhe në Maqedoni. VMRO-DPMNE nuk pranon shantazhe, nuk do ta shikojnë atë film, dhe presidente e re e Maqedonisë do të jetë Gordana Siljanovska Davkova - është i vendosur Nikolloski.

Kovaçevski refuzoi të komentojë gjendjen e Ahmetit

Lideri i LSDM-së Dimitar Kovaçevski nuk pranoi të komentojë gjendjen e Ahmetit dhe tha se deri në ditën e zgjedhjeve do të ketë shumë deklarata.

- Nëse harrojmë ndryshimin e Kushtetutës, kjo varet nga një shumicë prej dy të tretash. Më 8 maj qytetarët do të thonë se cilat janë ato propozime dhe çfarë duan - tha Kovaçevski.

Jovan Despotovski - drejtor i TIRZ / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Jovan Despotovski nga LSDM-ja në emisionin e mëngjesit “Sloboden Pechat” thotë se ndryshimi i modelit për zgjedhjen e presidentit të vendit për momentin nuk është prioritet. Ai thotë se nuk e ka dëgjuar deklaratën.

– Jam plotësisht dakord që është një përshtypje që mund të konsiderohet si kushtëzimi. Dhe nuk mendoj se në këtë mënyrë ne si vend duhet të hyjmë në procesin e bisedimeve për ripërcaktimin e mënyrës së zgjedhjes së presidentit. Kjo nuk është rruga. Mund të vihet në tryezë dhe të diskutohet dhe të shihet se çfarë është "për" dhe çfarë "kundër". Mendoj se modeli ekzistues i zgjedhjes së drejtpërdrejtë të presidentit është i mirë, ofron një lloj ekuilibri, pavarësisht se kompetencat kushtetuese të presidentit janë relativisht të kufizuara në raport me pushtetin ekzekutiv dhe me Parlamentin. Zgjedhja e zgjedhjeve të menjëhershme i jep presidentit hapësirë ​​për të funksionuar më i pavarur dhe për të qenë një lloj ekuilibri. Është mirë të dëgjosh se cilat janë argumentet e palës tjetër. Por nëse kjo është deklarata dhe nëse qëllimi është hapja e kësaj çështjeje, nuk mendoj se është një mënyrë e mirë për të hyrë në një proces të tillë të ripërcaktimit të bisedimeve në atë pjesë. Zgjedhjet presidenciale do të zhvillohen sipas modelit që kemi ne, do të kemi një president të zgjedhur dhe do të kemi kohë të mjaftueshme para zgjedhjeve të ardhshme presidenciale, domethënë pesë vjet, për të diskutuar, megjithëse, të them të drejtën, nuk kam mendoj se është një prioritet në këtë moment. Ne kemi prioritete tjera - thotë Despotovski.

Vladimir Bojinovski - IPIS / Foto: "Shtypi i Lirë" - Dragan Mitreski

 Bozhinovski: Do të ketë regjistrim, sepse zgjedhjet janë të dyfishta

Analisti Bozhinovski hedh poshtë mundësinë që zgjedhjet presidenciale të dështojnë.

- Edhe nëse votuesit e BDI-së nuk votojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, do të ketë regjistrim, sepse janë të bashkuar me zgjedhjet parlamentare. Prandaj edhe pa u marrë vesh për zgjedhjet e dyfishta, thashë që zgjedhjet parlamentare të mbahen në të njëjtën ditë me zgjedhjet presidenciale dhe të hiqet censusi për zgjedhjen e presidentit. Zgjedhjet e vitit 2019 ishin vetëm presidenciale. Do të bëhet regjistrim dhe do të zgjidhet president - thotë Bozhinovski për "Sloboden Pechat".

Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2019, Stevo Pendarovski fitoi 435.656 dhe Gordana Siljanovska-Davkova 377.446 vota në raundin e dytë zgjedhor, ose së bashku fituan 813.102 vota, por duhet pasur parasysh se Pendarovski ishte kandidat konsensual, i mbështetur edhe nga BDI. Për të arritur një regjistrim në raundin e dytë, duhet të dalin pak më shumë se 700.000 votues, nëse 1.808.131 kanë të drejtë vote, siç bënë në zgjedhjet e fundit presidenciale.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës