BDI me shantazh të ri: Në raundin e dytë mbështetje për kandidatin që do të pranojë të zgjidhet në Parlament

Arber Ademi Foto: Ademi Printscreen

Ndryshimi i Kushtetutës në pjesën për hyrjen e bullgarëve dhe zgjedhjen e kryetarit të shtetit në Kuvend me shumicë dy të tretash dhe me shumicë Badenter është kushti i BDI-së për mbështetjen e kandidatëve të VMRO-DPMNE-së apo LSDM-së. raundi i dytë zgjedhor i zgjedhjeve presidenciale, si dhe për zgjedhjet parlamentare. Deputeti i BDI-së, Arbër Ademi, para vilës “Vodno” ku njoftoi se kanë filluar të mbledhin 10.000 mijë nënshkrime për kandidaturën e Bujar Osmanit për kryetar të shtetit, kërkoi mbështetje nga shqiptarët dhe të gjithë qytetarët e tjerë, sepse ka ardhur koha që të hapet rruga. për një president të shtetit shqiptar.

- Thelbi i idesë së liderit Ali Ahmeti është zgjedhja e kryetarit të shtetit për të qenë në Kuvend me dy të tretat e shumicës dhe me Badenter, për të siguruar një konsensus social, mbipartiak për të mundësuar me mbi. 80 vota në Kuvend dhe me konsensus etnik për të parandaluar mbivotimin etnik nga dy partitë më të mëdha maqedonase. Këtë ide Ahmeti e ka paraqitur në kongresin e dytë të partisë në Shkup në vitin 2009, kur ka renditur pozitat që atëherë ishin të paarritshme për shqiptarët. Kërkojmë mbështetje absolute dhe masive nga shqiptarët për osmanët, për ndryshimin e Kushtetutës. Ky do të jetë qëndrimi i BDI-së për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare – tha Ademi.

I pyetur nëse kërkesa e BDI-së paralajmëron një bojkot të balotazhit presidencial, Adejemi tha se bojkoti nuk është një mjet i përshtatshëm.

- Jemi të fokusuar plotësisht që të fitojmë sa më shumë mbështetje nga të gjithë. Qytetarë nga të gjitha qytetet po nënshkruajnë për kandidaturën e Osmanit. Jemi të fokusuar maksimalisht për të fituar një fitore por edhe për të legjitimuar hapjen e Kushtetutës në rubrikën për presidentin pas zgjedhjeve. Bojkoti nuk është mjet i përshtatshëm – tha Ademi.

I pyetur nëse Osmani do të kërkojë mbështetje për kandidaturën e tij në Maqedoninë lindore, Ademi tha se Osmani sot është në OKB ku përfaqëson vendin dhe të gjithë qytetarët dhe se si kandidat për president po kërkojnë mbështetje nga të gjithë qytetarët.

Gjendjen e re të BDI-së e bëri të ditur fillimisht zëvendëskryeministri Artan Grubi mbrëmë në një emision debatues në Tv Klan.

- Ne kemi nevojë për mbështetje plebishitare dhe aklamative nga shqiptarët, në formën e një referendumi në këto zgjedhje, për të siguruar nga 150.000 deri në 200.000 vota për zgjedhjet presidenciale. Nëse i sigurojmë këto vota më 24 prill në emër të Bujar Osmanit, 1500-200.000 vota, a e dini sa kemi në raundin e dytë zgjedhor të 8 majit? Ne do të themi, ja ku e keni këtë bagazh me votat e shqiptarëve, uluni dhe firmosni publikisht se po ndryshojmë Kushtetutën për mënyrën e zgjedhjes së presidentit dhe për përfshirjen e bullgarëve. Sepse ato vota do të përcaktojnë se kush do të fitojë, kandidati i LSDM-së apo i VMRO-së - tha Grubi në debatin e Klanit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës