BDI bën filmat e saj: Ahmeti kryeministër, Osmani kryetar, Sela kryetar!

Ali Ahmeti, fushata Foto: Facebook Grubi

Seancën e hapi Ahmeti dhe pas verifikimit të mandateve kryetar i Kuvendit u zgjodh Ziyadin Sela. Më pas 120 deputetë kanë votuar amendamentet kushtetuese, ndërsa përbërjen e re parlamentare e ka inauguruar presidenti i ri i shtetit, Bujar Osmani.

Ndërsa partitë dje ndezën motorët për fushatën për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen më 8 maj, Fronti Evropian i udhëhequr nga lideri i BDI-së. Ali Ahmeti sikur nuk ka nevojë për fushatë, sepse tashmë ka konstituuar përbërjen e re parlamentare: zgjodhi kryetarin e Kuvendit - Zijadin Sela, por edhe një kreu i ri i shtetit - Bujar Osmani. Fronti Europian e nisi fushatën me një simulim të seancës së parë konstituive të parlamentit.

Ziyadi Sela, fushata Foto: Facebook Grubi

Seancën e ka hapur Ahmeti dhe siç duhet sipas Rregullores së Kuvendit, komisioni verifikues bën verifikimin e mandateve të deputetëve të rinj. Kryetar i Kuvendit u zgjodh Ziyadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët. Pas kësaj erdhi pika më e rëndësishme – votimi i amendamenteve kushtetuese, me të cilat popujt bullgarë, kroatë, malazezë, sllovenë, hebrenj dhe egjiptianë u bënë pjesë e Kushtetutës dhe pro votuan 120 deputetë. Në të njëjtën seancë, përbërja e re parlamentare e Frontit Evropian inauguroi presidentin e ri të shtetit, Bujar Osmani. Pas fjalimit të Osmanit ka përfunduar seanca e parë konstituive e Kuvendit.

Bujar Osmani, fushata Foto: Facebook Grubi

Nga simulimi i seancës konstituive të drejtuar nga Ahmeti, mbeti e paqartë nëse ai ishte kryeministër, sepse më herët fillimin e fushatës për zgjedhjet parlamentare e kishte paralajmëruar zëvendëskryeministri. Artan Grubi përmes Facebook-ut, me sloganin “Ali Ahmeti, një kryeministër për të gjithë”.

– Vendi ynë duhet të përpiqet për paqe me të gjitha vendet e rajonit, të përpiqet të ndryshojë Kushtetutën dhe të përfshijë komunitetet e vogla që jetojnë në këtë vend si një kategori kushtetuese që do të kishte një ndikim të rëndësishëm. Njëzëri mbështesim ndryshimin e Kushtetutës, mbështesim pas pesë vitesh presidentin aktual që të nisë një iniciativë që kreu i shtetit të zgjidhet në Kuvend. Ne jemi republikë parlamentare dhe demokracia parlamentare duhet të realizohet, presidenti i ardhshëm duhet të zgjidhet nga shumica e deputetëve, me parimin e Badenterit, prandaj zoti President japim mbështetjen e plotë që ndryshimet në këtë vend të ecin përpara - ka thënë Ahmeti.

Olaf Scholz mbështeti LSDM-në

LSDM-ja dhe koalicioni për të ardhmen evropiane e nisën fushatën me sloganin “Nuk ka dorëzim nga e ardhmja”, dhe lideri Dimitar Kovaçevski është i bindur për një fitore dhe sukses të madh të Maqedonisë evropiane, se ai do ta udhëheqë qeverinë e re dhe se do ta çojë vendin në BE më së voni deri në vitin 2030.
Kovaçevski përsëriti se janë të vetëdijshëm për numrin e madh të gabimeve të bëra dhe për këtë ai merr përgjegjësi.

Fushata e LSDM-së/Foto: “Sloboden Pechat”/Slobodan Gjuriq

- E dimë që qytetarët janë të zhgënjyer nga rritja e çmimeve, nga korrupsioni, arbitrariteti, mosveprimi dhe abuzimet e disa politikanëve. Po qytetarët kanë të drejtë dhe i pranoj kritikat e tyre për gabimet e bëra. Vetëm ai që është vetëkritik dhe i vetëdijshëm për gabimet e tij ka fuqinë t'i korrigjojë ato. Për këtë arsye kemi krijuar një plan solid dhe të zbatueshëm që është përkthyer në programin tonë për katër vitet e ardhshme - tha Kovaçevski, por paralajmëroi një luftë përfundimtare, vendimtare dhe më efektive kundër krimit dhe korrupsionit.

Fokusi kryesor mbetet anëtarësimi në BE dhe, sipas Kovaçevskit, BE është mënyra e vetme për të ndryshuar gjërat për mirë. Ai nuk ka munguar të kritikojë VMRO-DPMNE-në, të cilës i ka thënë se “manipulimet duke folur njëri pas derës e tjetri në rrugë nuk e drejtojnë shtetin”.
Veprimtaria e organizuar në Muzeun e Artit Bashkëkohor shfaqi një fjalim video të një anëtari të partisë simotër gjermane PES, Olaf Scholz, me mesazhin se një BE e fortë kërkon procesin e zgjerimit me Maqedoninë e Veriut dhe vendet e Ballkanit Perëndimor.

VMRO-DPMNE dhe koalicioni tradicionalisht e nisin fushatën nga Ohri. Udhëheqës Hristijan Mickoski paralajmëruan se do të udhëheqin një fushatë pozitive që do të kthejë besimin e qytetarëve në institucionet dhe se do ta lënë zemrën në tokë për interesat e qytetarëve të Maqedonisë.

Christian Mickoski, fushata, Foto: Mickoski Facebook

- Pas gjashtë vjet e gjysmë shkatërrimi, krimi, poshtërimi, plaçkitja e institucioneve, plaçkitja e Maqedonisë, ne duam të udhëheqim një fushatë që do të kthejë shpresën tek qytetarët. Vlerësojmë se shpresa mungon... Përpos disa nga BDI-ja dhe disa të poshtër nga kryesia e LSDM-së, të gjithë qytetarët e tjerë kanë ndjenjën se janë qytetarë të dorës së dytë. Kjo duhet të ndalet, por pas 8 majit do të ketë përgjegjësi për gjithçka ka ndodhur në gjashtë vitet e gjysmë... Jemi të motivuar, të etur për të treguar se e lëmë zemrën në tokë për interesat e qytetarëve dhe të qytetarëve dhe të qytetarëve. të Maqedonisë – tha Mickoski.

Koalicioni “i denjë” mbështetet në “Vetëvendosjen” e Kosovës

Fronti Evropian / Foto: “Shtypi i Lirë” / Dragan Mitreski

Koalicioni “Vredi”, nga ana tjetër, për një erë në shpinë para fillimit të fushatës për zgjedhjet parlamentare, ka bërë thirrje edhe një herë për ndihmë zyrtarëve kosovarë nga pushteti “Samoopdelevuje”. Tani mysafir i tyre ishte kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca. Ai së bashku me drejtuesit e “Vredit” Arben Taravari, Bilal Kassami, Afrim Gashi, Izzet Majiti dhe kandidati për deputet, Bekim Qoku, bëri një shëtitje në pazarin e vjetër të Shkupit. Takimin drejtuesit e kanë përjetësuar me foto dhe video me Konjufcën, të cilat i kanë publikuar në profilet e tyre në Facebook.
E majta do të marrë pjesë në zgjedhje me sloganin “Të pakorruptueshëm në Parlament”.
17 parti dhe koalicione po marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare për Kuvendin e njëmbëdhjetë. Për herë të parë do të ketë një koincidencë të fushatave disaditore për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare. Karakteristike është gjithashtu se gjatë heshtjes për zgjedhjet presidenciale do të vazhdojë fushata për zgjedhjet parlamentare.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës