BDI: E mirëpresim angazhimin e SHBA-së për të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut

BDI - selia / Foto: "Sloboden Pechat" - Zoran Dimovski

Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Fronti Evropian mirëpret angazhimin e Shteteve të Bashkuara për të vazhduar frymën e Marrëveshjes së Prespës dhe për të vazhduar rrugën evropiane të Maqedonisë së Veriut.

- Sot për të njëtën herë Departamenti Amerikan i Shtetit kërkoi që diskursi politik i Maqedonisë së Veriut pas 8 majit të bazohet në fakte, në përkushtimin ndaj Marrëveshjes së Prespës dhe në zbatimin e reformave që çojnë në anëtarësimin më të shpejtë të vendit. në Bashkimin Evropian. BDI dhe Fronti Evropian sigurojnë SHBA-në, si partner strategjik i Maqedonisë së Veriut, se edhe pas zgjedhjeve të 24 prillit dhe 8 majit, rruga e vendit mbetet drejt Bashkimit Evropian dhe nuk do të lejohet asnjë lëvizje që cenon rrugën tashmë të ndjekur. pranimin e vendit në NATO, tha BDI.

BDI dhe Fronti Evropian konsiderohen se fitojnë në zgjedhjet e ardhshme opozita shqiptare dhe maqedonase, të cilët thonë se partia e sheh të ardhmen e vendit në Rusi dhe jo në Perëndim.

Kjo do të dëshmohet me votat e 24 prillit dhe 8 majit, kur derivatet proruse do të mbahen mend vetëm si humbës historikë në Maqedoninë e Veriut, tha BDI.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës